MiniBB - Instalace a češtinaK dispozici je stránka o aplikaci MiniBB, na které naleznete: popis aplikace, screenshoty stránek, návody pro aplikaci, demo stránky, reference aplikace, graf popularity, statistiky aplikace, diskuze k aplikaci. - Zobrazit stránku aplikace

Příprava na instalaci miniBB

Stažení programu

Nejdříve si stáhněte aplikaci miniBB z oficiálních stránek http://www.minibb.com/ ze sekce "Downloads - Basic forum software and important extras". Český jazykový balíček stáhněte ze sekce "Downloads - Language packs".

Rozbalení souborů

Rozbalte (např. pomocí programu Total Commander) staženou aplikaci miniBB do nějakého adresáře ve vašem počítači (např. si vytvořte adresář minibb). Je nutné zachovat strukturu adresářů - po rozbalení byste tedy měli najít (kromě jiných souborů) adresáře img, langtemplates. Český jazykový balíček rozbalte stejným způsobem např. do adresáře cestina. V adresáři cestina naleznete podadresáře iso-8859-2 a utf-8. Z podadresáře iso-8859-2 zkopírujte všechny soubory s koncovkou .txt do složky templates v adresáři minibb. Soubor cze.php zkopírujte do složky lang v adresáři minibb.

Vytvoření databáze

Přihlaste se do administračního systému, v sekci "Databáze" vyplňte formulář pro vytvoření nové databáze - nastavte porovnávání utf8_czech_ci, pojmenujte databázi (např. db-domena, v našem případě minibb-demo1), doplňte heslo a klikněte na "Vytvořit". Detailní postup naleznete v návodu Vytvoření databáze.

Úprava souboru setup_options.php

V adresáři minibb najděte soubor setup_options.php a pomocí textového editoru (např. PSPad) v souboru upravte následující řádky (pouze část mezi apostrofy):

$DBname='database.name';
$DBusr='database.username';
$DBpwd='database.password';

$admin_usr='Admin';
$admin_pwd='specify.admin.password';
$admin_email='specify.root.admin.email.address';
$main_url='http://www.minibb.com/forums';

$lang='eng';

Jednotlivé položky upravte podle následujícího popisu:

V naše ukázkovém případě budou změny vypadat takto:

$DBname='minibb-demo1';
$DBusr='minibb-demo1';
$DBpwd='ux8s1s4a';

$admin_usr='admin';
$admin_pwd='e8d1c2a1c5';
$admin_email='info@demo1.cz';
$main_url='http://minibb.demo1.cz';

$lang='cze';

Zkopírování souborů na web

Přeneste kompletní obsah složky minibb pomocí FTP klienta do složky na server, do které chcete aplikaci miniBB instalovat. V našem ukázkovém případě soubory kopírujeme do kořenového adresáře webu minibb.demo1.cz.

Instalace MiniBB

Zadejte do adresního řádku internetového prohlížeče URL adresu webu (a příp. adresáře), kam jste nakopírovali aplikaci miniBB, a na konec připojte _install.php. V našem ukázkovém případě to bude adresa http://minibb.demo1.cz/_install.php.

Úvodní obrazovka

Úvodní obrazovka instalace informuje o použité licenci GNU GPL. Dále se zde nachází kontrola systémové prostředí. Pokud s licencí souhlasíte, pokračujte kliknutím na odkaz "CONTINUE SETUP".

Úvodní stránka instalace
Větší obrázek
Úvodní stránka instalace

Vytvoření tabulek

Na obrazovce by se měly zobrazit informace o úspěšném vytvoření tabulek v databázi. Fórum je připraveno k použití, ale ještě doporučujeme provést následující poinstalační úpravy.

Vytvoření tabulek
Větší obrázek
Vytvoření tabulek

Poinstalační úpravy

Pomocí FTP klienta se připojte na váš web a z důvodu větší bezpečnosti smažte ze serveru soubory _install.php a _install_mysql.sql.

Konec instalace miniBB

Instalace diskuzního fóra miniBB je dokončena. Nyní můžete vstoupit do administrátorského rozhraní aplikace miniBB a vytvořit první fórum. Stačí se na úvodní stránce přihlásit jako administrátor a vlevo dole kliknout na odkaz "Panel administrátora".

Ukázka aplikace miniBB

Ukázku čerstvě nainstalovaného fóra miniBB si můžete prohlédnout na adrese http//minibb.demo1.cz/.

Související odkazy

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace.

Diskuzní fórum pro aplikaci MiniBB

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci Diskuzní fóra.

Témata Reakce Poslední příspěvek
miniBB - Používání vícebajtových znaků 2 14.10.2020 11:09
MiniBB - Změna řazení komentářů v tématech 0 31.03.2011 13:26

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


MiniBB - Instalace a čeština
Aplikace: MiniBB
Ověřeno pro: MiniBB 3.2.1
Publikace: 16.9.2007
Změna: 8.1.2012
Kontrola: 8.6.2016
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz