EFront - Instalace a češtinaTento návod není již nadále aktualizován. Odkazy v textu nemusí být funkční. Návod bude po čase úplně odstraněn.

K dispozici je stránka o aplikaci Efront, na které naleznete popis, návody, screenshoty, graf popularity, statistiky a diskuze.

Varianty instalace Efront

K dispozici jsou tři typy instalace. Doporučujeme nejrychlejší a zároveň nejjednodušší variantu Automatický upload balíčku.

Seznam balíčků dalších aplikací a detailnější popis metodiky nahrávání balíčků naleznete na stránce Upload aplikací.


Zvolte si způsob instalace
 (verze 3.6.15)
Automatické nahrání námi upravených souborů na váš web.
Úpravy v balíčku: soubor install.php
 (verze 3.6.15)
Stažení námi připraveného balíčku, jeho rozbalení a ruční nakopírování souborů přes FTP.
Úpravy v balíčku: soubor install.php

Stažení instalačních souborů z oficiálních stránek, jejich rozbalení, úprava dle našeho návodu a ruční nakopírování přes FTP.
Podle výběru typu instalace se návod automaticky přizpůsobí.
Zadejte přístupové údaje k FTP
Adresa webu:
FTP jméno:
FTP heslo:
FTP adresář:
Stáhněte si připravený balíček
efront-3.6.15.tgz (27.9 MB)

Příprava na instalaci eFront

Stažení aplikace

Nejprve si ze stránek http://sourceforge.net/projects/efrontlearning/ stáhněte instalační balíček kliknutím na tlačítko "Download".

Rozbalení souborů

Rozbalte (např. pomocí programu Total Commander) staženou aplikaci eFront do nějakého adresáře ve vašem počítači (např. si vytvořte adresář efront). Je nutné zachovat strukturu adresářů - po rozbalení byste tedy v této složce měli najít mimo jiných souborů adresáře backups, libraries, PEAR, atd.

Úprava souboru install.php

Ještě před nakopírováním aplikace na web, je potřeba upravit soubor www\install\install.php. Otevřete si jej v nějakém textovém editoru (například PSPad) a na těchto dvou řádcích:

$form -> addRule('db_user', 'Invalid database user', 'checkParameter', 'alnum'); //The database user can only be string 
$form -> addRule('db_name', 'Invalid database name', 'checkParameter', 'alnum'); //The database name can only be string 

změňte hodnotu "alnum" na "alnum_general".

Po úpravě budou řádky vypadat následovně:

$form -> addRule('db_user', 'Invalid database user', 'checkParameter', 'alnum_general'); //The database user can only be string
$form -> addRule('db_name', 'Invalid database name', 'checkParameter', 'alnum_general'); //The database name can only be string

Zkopírování souborů na web

Přeneste všechny soubory a složky z adresáře efront pomocí FTP klienta do složky na serveru, do které chcete aplikaci instalovat. V našem případě soubory kopírujeme do kořenového adresáře webu efront.demo2.cz.

Vytvoření databáze

Před instalací je potřeba mít vytvořenou databázi na serveru. Tu snadno vytvoříte po přihlášení do administračního systému - v sekci "Databáze" vyplňte formulář pro vytvoření nové databáze. Nastavte porovnávání utf8_czech_ci, pojmenujte databázi (např. efront-demo2), doplňte heslo a klikněte na "Vytvořit". Detailní postup naleznete v návodu Vytvoření databáze.

Další nastavení

Pro web, na který budete aplikaci eFront instalovat, si zaktivujte knihovnu ZIP, jinak by během instalace došlo k chybě. Aktivaci knihovny provedete v administraci webhostingu u příslušného webu - viz Nastavení konfiguračních direktiv a knihoven.

Instalace eFront

Krok 1 - Start

Nyní můžete začít se samotnou instalací. Ve vašem prohlížeči zadejte adresu webu, kde jsou nahrány soubory eFront (v našem případě http://efront.demo2.cz/). Načte se vám uvítací stránka s nadpisem "Welcome to eFronts installation ...", na které stiskněte modrou šipku s popisem "New Installation".

Uvítací stránka
Větší obrázek
Uvítací stránka

Krok 2 - Systémové požadavky

Instalátor aplikace eFront zkontroluje, zda je webhostingový server správně nastaven. Některé položky budou označeny trojúhelníkem s vykřičníkem - pokud se nejedná o kritické služby, ignorujte je a pokračujte stisknutím tlačítka "Continue".

Kontrola prostředí
Větší obrázek
Kontrola prostředí

Krok 3 - Nastavení databáze a účtu administrátora

V tomto kroku nakonfigurujte připojení k databázi MySQL a administrátorský účet. Do následujících kolonek vyplňte tyto informace:

Po vyplnění všech položek, pokračujte kliknutím na tlačítko "Install".

Nastavení databáze a účtu administrátora
Větší obrázek
Nastavení databáze a účtu administrátora

Na stránce se zobrazí upozornění "A database with this name already exists. If you continue, all of its tables will be deleted", že databáze již existuje a při pokračování budou smazány všechny její tabulky. Takže pokračujte stisknutím tlačítka "Delete existing tables and retry".

Upozornění o existenci databáze
Větší obrázek
Upozornění o existenci databáze

Krok 4 - Instalace dokončena

Systém eFront je nyní nainstalován. Pro větší zabezpečení doporučujeme smazat adresář www/install na vašem webu. Instalátor tuto akci může provést za vás kliknutím na odkaz "here" v textu "Click here to delete...".

Ukončení instalace
Větší obrázek
Ukončení instalace

Nastavení češtiny jako výchozí jazyk

Pro české nastavení aplikace se nejdříve přihlaste do administrace (použijte přihlašovací jméno a heslo zvolené při instalaci) a přejděte do sekce "Languages".

Sekce Languages
Větší obrázek
Sekce Languages

V seznamu klikněte u daného jazyka (v našem případě czech) na ikonku semaforu, tím dojde k jeho aktivaci. Pokud chcete mít v aplikaci dostupné i jiné jazyky, tak je stejným způsobem zaktivujte.

Aktivace češtiny
Větší obrázek
Aktivace češtiny

Poté vlevo nahoře pod logem eFront klikněte na odkaz "Home". Dostanete se na úvodní stránku administrace, kde přejděte do sekce "System settings".

Sekce System settings
Větší obrázek
Sekce System settings

Klikněte na záložku "Locale" a upravte hodnoty následovně:

Nyní potvrďte změnu tlačítkem "Save". Tím je nastavení českého prostředí dokončeno. Čeština je dostupná bohužel pouze ve front-endu aplikace, administrační rozhraní je v angličtině.

Nastavení českého prostředí
Větší obrázek
Nastavení českého prostředí

Související odkazy

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace.

Diskuzní fórum pro aplikaci Efront

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci Efront.

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


EFront - Instalace a čeština
Aplikace: Efront
Ověřeno pro: Efront 3.6.15
Publikace: 12.5.2009
Změna: 23.9.2013
Kontrola: 10.7.2019
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz