Etomite - Instalace a češtinaTento návod není již nadále aktualizován. Odkazy v textu nemusí být funkční. Návod bude po čase úplně odstraněn.

K dispozici je stránka o aplikaci Etomite, na které naleznete popis, návody, screenshoty, reference, graf popularity, statistiky a diskuze.

Příprava na instalaci

Stažení aplikace

Balíček s instalací a českým překladem již není dostupný.

Rozbalení souborů

  1. Rozbalte (např. pomocí programu Total Commander) staženou aplikaci Etomite do nějakého adresáře ve vašem počítači (např. si vytvořte adresář etomite). Je nutné zachovat strukturu adresářů - po rozbalení byste měli najít adresáře assets, install, manager, templates a několik souborů.
  2. Do jiného adresáře (např. si vytvořte adresář cestina) si rozbalte stažený balík s českým překladem. V adresáři cestina naleznete mimo jiné soubory czech-utf8.inc.php a czech-win.inc.php.
  3. Celý obsah adresáře cestina zkopírujte do složky etomite/manager/includes/lang.

Nyní můžete adresář cestina smazat, již ho nebudete potřebovat.

Vytvoření souboru config.inc.php

Ve složce etomite/manager/includes najděte soubor config.php a zkopírujte ho do config.inc.php (tj. vytvořte kopii souboru config.php a nazvěte ji config.inc.php).

Zkopírování souborů na web

Přeneste pomocí FTP klienta celý obsah adresáře etomite do složky na server, na který chcete aplikaci instalovat. V našem ukázkovém případě soubory kopírujeme do kořenového adresáře webu etomite.demo1.cz.

Nastavení databáze

Přihlaste se do administračního systému a v sekci "MySQL databáze" vyplňte formulář pro vytvoření nové databáze - nastavte porovnávání utf8_czech_ci, pojmenujte databázi (např. db-domena, v našem ukázkovém případě etomit-demo1), doplňte heslo a klikněte na "Vytvořit".

Instalace

Pro zahájení instalace zadejte v prohlížeči adresu webu a kořenového adresáře budoucího redakčního systému a na konec připojte install/. V našem ukázkovém případě to bude adresa http://etomite.demo1.cz/install/.

Výběr typu instalace

Zobrazí se vám úvodní stránka, na které si můžete vybrat ze tří verzí instalace. Protože budeme instalovat plnou verzi, která obsahuje i vzorové ukázky, klikněte na odkaz "New installation (Full)".

Výběr typu instalace
Větší obrázek
Výběr typu instalace

Nastavení připojení k databázi a administrátorského účtu

V horní části stránky se zobrazí kontrola požadavků na správný chod aplikace. Vše je v pořádku a vy můžete přejít k nastavení databáze a účtu administrátora. Hodnoty ve formuláři vyplňte následovně:

Překontrolujte si nastavení a potvrďte stisknutím "Setup Etomite!".

Nastavení databáze a účtu administrátora
Větší obrázek
Nastavení databáze a účtu administrátora

Stránka s licencí

Redakční systém Etomite je volně šířitelný pod licencí GNU GPL. Přečtěte si licenční ujednání a zaškrtněte "I agree to the terms set out in this license.". Tím potvrdíte souhlas s licencí a můžete pokračovat kliknutím na "Proceed".

Licenční ujednání
Větší obrázek
Licenční ujednání

Konec instalace

Instalátor nyní zkontroluje nastavení databáze a zápis do konfiguračního souboru. Vše je v pořádku a instalace je dokončena. Přejděte do administračního rozhraní aplikace stisknutím odkazu "Etomite manager".

Kontrola nastavení
Větší obrázek
Kontrola nastavení

Nastavení User friendly URLs

Nyní je potřeba upravit některá nastavení aplikace. Na stránce si nastavte, zda chcete používat "User friendly URLs", tedy tzv. uživatelsky hezké adresy. Pokud ano, budete muset použít soubor .htaccess. V našem ukázkovém případě "User friendly URLs" používat nebudeme, ponecháme tedy volbu No. Zatím nastavení neukládejte a pokračujte k dalšímu kroku.

Nastavení User friendly URLs
Větší obrázek
Nastavení User friendly URLs

Nastavení češtiny a kódování

V horním menu vyberte "Site settings". Na stránce najděte rozbalovací seznam "Language" a nastavte hodnotu na Czech-utf8. Poté přepněte kolonku "Character encoding" na Unicode (UTF-8) - utf-8, pro správné kódování stránek. Nastavení uložte tlačítkem "Save".

Nastavení češtiny a kódování
Větší obrázek
Nastavení češtiny a kódování

Nyní je aplikace plně v češtině. Pouze ukázkové soubory jsou v anglickém jazyce. Ty si ale pomocí administračního rozhraní můžete upravit dle svých představ, stejně jako název vašeho redakčního systému, formát času, oprávnění apod. Adresa přihlašovacího formuláře do administračního rozhraní je tvaru: adresa redakčního systému + manager/, v našem ukázkovém případě je to adresa http://etomite.demo1.cz/manager/.

Poslední krok instalace

Pomocí FTP klienta smažte ze serveru z kořenového adresáře aplikace Etomite složku install. Tím zajistíte bezpečnost aplikace proti hackerům. Jinak by mohlo dojít ke zneužití hesel a například ke smazání celé databáze.

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace.

Diskuzní fórum pro aplikaci Etomite

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci Redakční systémy.

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


Etomite - Instalace a čeština
Aplikace: Etomite
Ověřeno pro: Etomite 1.1
Publikace: 25.5.2009
Kontrola: 12.12.2013
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz