Jaws - Instalace a češtinaTento návod není již nadále aktualizován. Odkazy v textu nemusí být funkční. Návod bude po čase úplně odstraněn.

K dispozici je stránka o aplikaci Jaws, na které naleznete popis, návody, screenshoty, graf popularity, statistiky a diskuze.

Příprava na instalaci Jaws

Stažení aplikace a češtiny

Na oficiálních stránkách aplikace http://www.jaws-project.com/ přejděte do sekce "Downloads" a kliknutím na odkaz "Jaws-Complete" si stáhněte instalační balíček aplikace. Pro stažení českého překladu přejděte na stejné stránce na odkaz "Languages" a v seznamu balíčků stáhněte soubor jaws-cs.tar.gz.

Rozbalení souborů

Rozbalte (např. pomocí programu Total Commander) staženou aplikaci Jaws do nějakého adresáře ve vašem počítači (např. si vytvořte adresář jaws). Po rozbalení byste měli ve složce najít např. soubory .htaccess, robots.txt, admin.php, a několik složek config, data, gadgets apod.

Rozbalení češtiny

Rozbalte stažený balíček s češtinou jaws-cs.tar.gz (např. do adresáře cestina). Po rozbalení byste měli vidět adresář cs. Ten zkopírujte do složky languages, kterou naleznete ve složce s rozbalenou instalací aplikace Jaws (např. jaws/languages). Poté můžete adresář cestina smazat, už ho nebudete potřebovat.

Zkopírování souborů na web

Přeneste všechny soubory a složky z adresáře jaws pomocí FTP klienta do složky na serveru, do které chcete aplikaci Jaws instalovat. V našem případě soubory kopírujeme do kořenového adresáře webu jaws.demo2.cz.

Přenos souborů na server může trvat i několik desítek minut v závislosti na rychlosti připojení, neboť rozbalená aplikace Jaws zabere 40 MB diskového prostoru a obsahuje velké množství malých souborů.

Vytvoření databáze

Přihlašte se do administračního systému, v sekci MySQL databáze vyplňte formulář pro vytvoření nové databáze - nastavte porovnávání utf8_czech_ci, pojmenujte databázi (např. db-domena, v našem případě jaws-demo2), doplňte heslo a klikněte na "Vytvořit".

Další nastavení

Pro správný běh programu je nutno, abyste se připojili ke svému serveru a nastavili adresářům config, data a data/themes atributy "čtení, zápis, spuštění" pro vlastníka a skupinu (chmod 775).

Instalace

Pro zahájení instalace zadejte v prohlížeči název webu (případně adresáře), kam jste nahráli soubory aplikace Jaws. V našem případě bude adresa vypadat takto: http://jaws.demo2.cz/.

Krok 1 - Úvod

Úvodní strana nás seznamuje s postupem instalace a nabízí vám možnost změnit výchozí jazyk instalátoru. Doporučujeme přepnout položku Jazyk (Language) z Angličtiny na Czech (čeština). Pokračujte stisknutím tlačítka "Další >".

Úvodní stránka
Větší obrázek
Úvodní stránka

Krok 2 - Autentifikace

Druhá strana obsahuje jednoduchý mechanismus pro zabezpečení instalace. Je potřeba vytvořit nový soubor key.txt obsahující vygenerované znaky a číslice uvedené na obrazovce a nakopírovat jej do adresáře install na vašem webu. Zabezpečenou instalaci nezapínejte a po zkopírování pokračujte stisknutím tlačítka "Další >".

Autentifikace
Větší obrázek
Autentifikace

Krok 3 - Požadavky na systém

Instalátor systému Jaws zjistí, zda jsou poskytované služby webhostingového serveru správně nastaveny. Pokud je u některého z požadavků zobrazen v kolonce Výsledek text BAD, doporučujeme zkontrolovat nastavení práv čtení / zápisu k jednotlivým souborům na serveru. Direktiva "Safe mode" je nastavena na Zapnuto z důvodů většího zabezpečení, na práci programu však vliv nemá. Budete-li primárně využívat aplikaci Jaws pro práci s fotkami, požádejte o aktivaci knihovny Exif pro daný web. Pokračujte stisknutím tlačítka "Další >".

Požadavky na systém
Větší obrázek
Požadavky na systém

Krok 4 - Nastavení databáze

V tomto kroku vyplňte údaje nutné k připojení k databázi MySQL. Do následujích kolonek zadejte:

Pokračujte stisknutím tlačítka "Další >".

Nastavení databáze
Větší obrázek
Nastavení databáze

Krok 5 - Vytvoření účtu uživatele

Nyní vám instalace nabídne založení prvního účtu pro administrátora. Vyplňte následující jednoduchý formulář:

Pokračujte stisknutím tlačítka "Další >".

Vytvoření účtu uživatele
Větší obrázek
Vytvoření účtu uživatele

Krok 6 - Nastavení webu

Vyplňte popis vašeho webu. Do následujích položek zadejte:

Pokračujte stisknutím tlačítka "Další >".

Nastavení webu
Větší obrázek
Nastavení webu

Krok 7 - Uložení konfigurace

Nyní vás instalátor aplikace Jaws vyzve k uložení konfiguračního souboru nebo k nastavení práv adresáře config i pro zápis. Vše jsme již přednastavili před začátkem instalace a tak stačí pokračovat stisknutím tlačítka "Další >".

Uložení konfigurace
Větší obrázek
Uložení konfigurace

Krok 8 - Dokončení instalace

Instalátor systému dokončil veškeré nastavení a je připraven k použití aplikace. Klikněte v textu na odkaz "se přihlásit do ovládacího panelu" a přihlaste se do administrace, protože je nutné provést ještě pár úprav.

Dokončení instalace
Větší obrázek
Dokončení instalace

Poinstalační úpravy

Pokud nejste v administračním rozhraní, přihlaste se do něj na adrese http://www.nazev-vasi-domeny.cz/admin.php. Zvolte ikonku "Settings". Na stránce přepněte položku "Admin Area Language" (Jazyk Ovládacího panelu) na Czech (čeština) a "Default Gadget" (Výchozí Gadget) na Users (resp. Uživatelé). Změny se uloží po stisknutí tlačítka "Save".

Aktivace češtiny
Větší obrázek
Aktivace češtiny

Související odkazy

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace.

Diskuzní fórum pro aplikaci Jaws

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci Redakční systémy.

Témata Reakce Poslední příspěvek
JAWS a galéria - neprebehne import obrázkov 2 07.10.2010 12:00

Kompletní výpis diskuzních témat pro aplikaci Jaws

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


Jaws - Instalace a čeština
Aplikace: Jaws
Ověřeno pro: Jaws 0.9.1
Publikace: 5.5.2009
Změna: 15.9.2013
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz