Joomla 1.5 - Upgrade na Joomla 2.5K dispozici je stránka o aplikaci Joomla 1.5, na které naleznete popis, návody, screenshoty, reference, rozšíření, graf popularity, statistiky a diskuze.

Komponenta jUpgrade

Pomocí komponenty jUpgrade můžete upgradovat starou verzi aplikace Joomla 1.5 na novou verzi Joomla 2.5. jUpgrade automaticky vytvoří aktualizovanou verzi staré instalace do podsložky, takže předchozí verze stránek bude nadále fungovat. V podsložce si můžete funkčnost nové verze otestovat, a pak stačí stránky překopírovat místo starých. Jedinou nevýhodou migrace je nekompatibilita šablony. Takže na nové verzi stránek s Joomla 2.5 nebude funkční šablona z verze Jooma 1.5 a je potřeba použít jinou šablonu (příp. stejnou pro verzi Joomla 2.5).

Příprava na aktualizaci

Záloha staré instalace

Upgrade staré stránky nijak neovlivní, ale pro jistotu je dobré mít zálohu k dispozici. Zálohu stránek můžete provést pomocí rozšíření Akeeba Backup, které vám vytvoří zabalený soubor pro jednoduchou instalaci. Případně si můžete vytvořit zálohu manuálně. Instalaci si ze serveru zkopírujte pomocí FTP klienta na lokální počítač a vyexportujte databázi.

Aktualizace na poslední verzi Joomla 1.5

Proces aktualizace vyžaduje Mootools Upgrade plugin a nejnovější verzi aplikace Joomla 1.5. Takže pokud používáte starší verzi aplikace, nejdříve proveďte aktualizaci na poslední verzi aplikace. Na této stránce si stáhněte balíček "Joomla_1.5.0_to_1.5.26-Stable-Patch_Package.zip". Pak balíček rozbalte (např. pomocí programu Total Commander) na lokální počítač a překopírujte na FTP server do kořenové složky instalace. Tím je aktualizace na nejnovější verzi Joomla 1.5 dokončena. Ověřit si to můžete v pravé horní části administračního systému aplikace Joomla.

Další nastavení

Pro web, na kterém budete upgrade provádět, požádejte o navýšení max_execution_time na maximum a aktivaci PHP knihoven ZIP a CURL. Pokud jsou vaše stránky umístěny na serveru s PHP 5.2 (aktuální umístění si můžete ověřit pomocí formuláře na zjištění web serveru), tak požádejte o přesun na novější server. Při přesunu na server s PHP 5.4 nebo PHP 5.5 rovnou požádejte o změnu nastavení PHP hlášení pro Joomla 1.5.

Instalace komponenty jUpgrade

Stažení balíčku

Z oficiálních stránek si stáhněte instalační balíček poslední verze komponenty jUpgrade. Pro stažení je nutná registrace.

Instalace balíčku

Přihlašte se do administrátorského rozhraní systému Joomla (v našem případě na adrese http://joomla.demo2.cz/administrator) a v menu "Rozšíření" přejděte do sekce "Instalovat/Odinstalovat". V části "Nahrát soubor s balíčkem" zvolte "Procházet" a vyberte z lokálního počítače stažený instalační balíček komponenty jUpgrade (com_jupgrade-X.X.X.zip). Pro nahrání stiskněte tlačítko "Nahrát soubor & Instalovat".

Instalace balíčku
Větší obrázek
Instalace balíčku

Na stránce se zobrazí potvrzení "Instalovat Komponenta Úspěch", že instalace balíčku proběhla v pořádku.

Instalace balíčku dokončena
Větší obrázek
Instalace balíčku dokončena

Upgrade na verzi Joomla 2.5

Aktivace pluginu Mootools Upgrade

Přejděte do sekce "Rozšíření - Správce zásuvných modulů". V seznamu modulů vyhledejte "System - Mootools Upgrade". Pokud není plugin zveřejněný (červené kolečko s křížkem), zveřejněte ho (zelená fajfka).

Aktivace pluginu Mootools Upgrade
Větší obrázek
Aktivace pluginu Mootools Upgrade

Nastavení komponenty jUpgrade

V sekci "Komponenty - jUpgrade" klikněte v pravé horní části na tlačítko "Parametry".

Nastavení jUpgrade
Větší obrázek
Nastavení jUpgrade

Nyní upravte hodnoty globálního nastavení:

Překontrolujte si nastavení a potvrďte tlačítkem "Uložit".

Parametry jUpgrade
Větší obrázek
Parametry jUpgrade

Spuštění upgradu na verzi Joomla 2.5

Vše je připraveno, takže spusťte proces tlačítkem "START UPGRADE".

Spuštění upgradu
Větší obrázek
Spuštění upgradu

Postupně dojte k automatické migraci všech částí. Pokud vše dopadne dobře, na konci uvidíte potvrzení "Joomla 2.5 Upgrade Finished!". Kliknutím na odkaz "Uživatelská část" se dostanete na úvodní stránku nových stránek a odkazem "Správcovská část" do administrace. Jestli jste při nastavení parametrů jUpgrade nezměnily název složky pro vytvoření nové verze (jupgrade), tak úvodní stránku naleznete na adrese http://cesta-ke-stare-instalaci/jupgrade/ a administraci na adrese http://cesta-ke-stare-instalaci/jupgrade/administrator/. V našem ukázkovém případě upgradu stránek joomla.demo2.cz se jedná o adresy http://joomla.demo2.cz/jupgrade/ a http://joomla.demo2.cz/jupgrade/administrator/.

Upgrade dokončen
Větší obrázek
Upgrade dokončen

Upgrade dokončen

Proces upgradu je dokončen. Projděte si novou verzi stránek a dolaďte podle svých představ. Obě verze běží odděleně, takže úpravy v jedné nebudou mít vliv na druhou. Postup instalace češtiny do aplikace Joomla 2.5 naleznete v návodu Joomla 2.5 - Instalace v odstavci "Instalace češtiny". Až budete mít stránky připravené a otestované, můžete se pustit do přesunu místo starých stránek.

Přesun nové verze stránek

Nahrazení starých stránek novou verzí je jednoduché. Stačí obsah složky s novou instalací zkopírovat do kořenové složky staré instalace. Starou instalaci musíte před přesunem smazat. Zde je postup:

Po přesunu nezapomeňte otestovat funkčnost všech částí. Z databáze můžete smazat tabulky původní instalace, pokud je nebudete již potřebovat.

Jiný způsob migrace pomocí jUpgradePRO

Dostupná je také komponenta jUpgradePRO. Postup migrace se liší pouze v tom, že nejdříve si musíte nainstalovat novou verzi aplikace Joomla 2.5 (příp. 3.3). Do ní si nahrajete komponentu jUpgrade, zadáte přihlašovací údaje ke staré instalaci Joomla 1.5 a spustíte proces migrace.

Další migrační nástroj redMIGRATOR

Rozšíření redMIGRATOR funguje stejně jako jUpgradePRO. Do čisté instalace nové verze aplikace Joomla se migrují data ze staré instalace Joomla 1.5.

Související odkazy

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace.

Diskuzní fórum pro aplikaci Joomla 1.5

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci Joomla.

Témata Reakce Poslední příspěvek
Joomla - Přesměrování testovacího webu 6 02.12.2022 07:36
Joomla 4 - Nový návod na instalaci a stránka o aplikaci 0 27.10.2021 16:38
Joomla 1.5 - Error 500 při editaci z frontendu 1 09.08.2021 11:23
Joomla - Zabezpečení formuláře na webu 1 25.01.2021 13:05
Joomla - Nefunkční iframe v Chrome 86 1 16.10.2020 15:15
Joomla - Nemožnost přihlášení do administrace webu v Chrome 86 4 15.10.2020 20:14
Joomla - Na http adrese chyba "Forbidden You don't have permission to access / on this server." 3 10.07.2020 09:40
Joomla - Nelze najít file installation/index.php - 500 Internal server error 3 01.07.2020 11:26
Joomla - Nefunkční web a admin po instalaci šablony 3 15.04.2020 09:47
Phoca Guestbook - Migrace z Joomla 1.5 do Joomla 3 21 02.12.2019 14:42

Kompletní výpis diskuzních témat pro aplikaci Joomla 1.5

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


Joomla 1.5 - Upgrade na Joomla 2.5
Aplikace: Joomla 1.5
Ověřeno pro: Joomla 1.5.26
Publikace: 17.2.2012
Kontrola: 30.3.2015
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz