Joomla 1.6 - Instalace a češtinaTento návod není již nadále aktualizován. Odkazy v textu nemusí být funkční. Návod bude po čase úplně odstraněn. K dispozici je nová verze návodu na adrese https://navody.c4.cz/joomla-instalace-a-cestina

K dispozici je stránka o aplikaci Joomla 1.6, na které naleznete popis, návody, screenshoty, graf popularity, statistiky a diskuze.

Příprava na instalaci

Stažení aplikace

Z oficiálních stránek aplikace http://joomlacode.org/gf/project/joomla/frs/ si stáhněte instalační balíček poslední verze aplikace Joomla 1.6 (Joomla_1.6.x-Stable-Full_Package.zip).

Rozbalení balíčku

Na vašem počítači si vytvořte dočasnou složku (např. joomla) a rozbalte do ní stažený instalační balíček (např. pomocí programu Total Commander).

Kopírování souborů

Zkopírujte pomocí FTP klienta veškerý obsah adresáře joomla do složky na server, na kterém budete aplikaci provozovat (v našem ukázkovém případě do kořenového adresáře stránek joomla-1-6.demo2.cz).

Vytvoření databáze

Joomla pro svůj chod vyžaduje databázi. Jednoduše ji vytvořte v administračního systému v sekci "MySQL databáze". Vyplňte formulář pro vytvoření nové databáze, nastavte porovnávání utf8_general_ci, pojmenujte databázi (např. db-domena, v našem ukázkovém případě joom16-demo2), doplňte heslo a klikněte na "Vytvořit".

Instalace

Nyní spustíme instalaci. Do vašeho internetového prohlížeči zadejte název a adresář webu, kam jste nahráli instalační soubory aplikace Joomla (v našem ukázkovém případě http://joomla-1-6.demo2.cz/).

Krok 1 - Výběr jazyka

Na úvodní stránce nastavte jazyk, ve kterém bude provedena instalace. Zvolte možnost Czech (Czech republic) a pokračujte stisknutím tlačítka "Následující".

Výběr jazyka
Větší obrázek
Výběr jazyka

Krok 2 - Předinstalační kontrola

V tomto kroku instalátor ověří, zda je server pro chod aplikace správně nakonfigurován. Pokračujte kliknutím na "Následující".

Předinstalační kontrola
Větší obrázek
Předinstalační kontrola

Krok 3 - Licenční ujednání

Přečtěte si licenci programu a pokud s ní souhlasíte, přejděte k další části stisknutím "Následující".

Licenční ujednání
Větší obrázek
Licenční ujednání

Krok 4 - Nastavení databáze

Pro připojení k databázi vyplňte následující údaje:

Pokud databáze obsahuje nějaká data, tak si v části "Nakládání se starou databází" můžete zvolit, zda-li budou zálohována nebo odstraněna, protože instalátor automaticky maže obsah databáze. Překontrolujte zadané údaje a stiskněte tlačítko "Následující".

Nastavení databáze
Větší obrázek
Nastavení databáze

Krok 5 - Nastavení FTP

Nastavení FTP přístupu z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme. Není pro správný chod aplikace na našich serverech nutné. V rozbalovacím menu "Povolit FTP vrstvu" ponechte vybranou volbu Ne a klikněte na "Následující".

Nastavení FTP
Větší obrázek
Nastavení FTP

Krok 6 - Základní nastavení

Zbývá vyplnit posledních pár údajů. Nejdříve vyplňte "Jméno stránek". Pro účet správce nastavte email (zadejte váš email), uživatelské jméno a dvakrát heslo. Pokud chcete do systému vložit několik ukázkových dat, stiskněte tlačítko "Nahrát ukázková data" (data jsou sice v angličtině, ale doporučujeme tuto volbu použít pro lepší seznámení se systémem). Sekci "Pokročilá nastavení - Nepovinná" můžete vynechat, údaje "Meta popis" a "Meta klíčová slova" si můžete nastavit dodatečně v administraci. Pro pokračování stiskněte tlačítko "Následující".

Základní nastavení
Větší obrázek
Základní nastavení

Krok 7 - Dokončit

Proces instalace je dokončen. Posledním důležitým krokem je smazání instalační složky. Klikněte na tlačítko "Odstraňte instalační složku", proběhne automatické smazání složky ze serveru. Protože aplikace neobsahuje český překlad, klikněte na odkaz "Joomla! ve vašem jazyce?" a přejděte k dalšímu odstavci.

Dokončit
Větší obrázek
Dokončit

Instalace češtiny

Stažení balíčku

Pokud jste v předchozím kroku neklikli na odkaz "Joomla! ve vašem jazyce?", tak přejděte na tyto stránky. V seznamu najděte český překlad (Czech Translation Community) a stáhněte si ho do počítače.

Instalace balíčku

Nyní se přihlašte do administračního rozhraní aplikace Joomla (standardně na adrese http://www.nazev-vasi-domeny.cz/administrator). V navigačním menu přejděte na stránku "Extensions - Extension Manager". V části "Upload Package File" klikněte na "Procházet ...", vyberte stažený balíček s češtinou (formát ZIP) a spusťte nahrávání tlačítkem "Upload & Install".

Instalace jazykového balíčku
Větší obrázek
Instalace jazykového balíčku

Text "Installing package was succefull" oznamuje, že čeština je nainstalovaná. V horním menu "Extensions" přejděte do "Language Manager".

Správce jazyků
Větší obrázek
Správce jazyků

V menu "Site" a "Administrator" vyberte češtinu jako výchozí nastavení. Stačí jazyk zaškrtnout a stisknout tlačítko "Default".

Hotovo

Instalace redakčního systému Joomla 1.6 a češtiny je dokončena. Nyní můžete začít vytvářet vaše stránky.

Související odkazy

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace.

Diskuzní fórum pro aplikaci Joomla 1.6

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci Joomla.

Témata Reakce Poslední příspěvek
Joomla - Přesměrování testovacího webu 6 02.12.2022 07:36
Joomla 4 - Nový návod na instalaci a stránka o aplikaci 0 27.10.2021 16:38
Joomla - Zabezpečení formuláře na webu 1 25.01.2021 13:05
Joomla - Nefunkční iframe v Chrome 86 1 16.10.2020 15:15
Joomla - Nemožnost přihlášení do administrace webu v Chrome 86 4 15.10.2020 20:14
Joomla - Na http adrese chyba "Forbidden You don't have permission to access / on this server." 3 10.07.2020 09:40
Joomla - Nelze najít file installation/index.php - 500 Internal server error 3 01.07.2020 11:26
Joomla - Nefunkční web a admin po instalaci šablony 3 15.04.2020 09:47
Joomla - Avast stále blokuje stránky 2 13.11.2019 11:46
Joomla - Import pomocí J2XML a chybějící rozšíření xsl 4 11.11.2019 21:02

Kompletní výpis diskuzních témat pro aplikaci Joomla 1.6

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


Joomla 1.6 - Instalace a čeština
Aplikace: Joomla 1.6
Ověřeno pro: Joomla 1.6.6
Publikace: 21.3.2011
Kontrola: 5.1.2012
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz