Joomla 1.7 - Instalace a češtinaTento návod není již nadále aktualizován. Odkazy v textu nemusí být funkční. Návod bude po čase úplně odstraněn. K dispozici je nová verze návodu na adrese https://navody.c4.cz/joomla-instalace-a-cestina

K dispozici je stránka o aplikaci Joomla 1.7, na které naleznete popis, návody, screenshoty, reference, graf popularity, statistiky a diskuze.

Příprava na instalaci

Stažení aplikace

Ze stránek http://joomlacode.org/gf/project/joomla/frs/ si stáhněte instalační balíček aplikace Joomla 1.7 (verze "Full Package").

Rozbalení balíčku

Vytvořte si na vašem počítači dočasnou složku (např. joomla) a rozbalte do ní stažený instalační balíček (např. pomocí programu Total Commander).

Kopírování souborů

Veškerý obsah adresáře joomla zkopírujte pomocí FTP klienta do složky na server, na kterém budete aplikaci instalovat (v našem ukázkovém případě do kořenového adresáře stránek joomla-1-7.demo2.cz).

Vytvoření databáze

Redakční systém Joomla vyžaduje databázi. Vytvořte ji v administračního systému v sekci "MySQL databáze". Vyplňte formulář pro vytvoření nové databáze, nastavte porovnávání utf8_general_ci, pojmenujte databázi (např. db-domena, v našem ukázkovém případě joom17-demo2), doplňte heslo a klikněte na "Vytvořit".

Instalace

Ve vašem internetovém prohlížeči zadejte název a adresář webu, kam jste nahráli instalační soubory aplikace Joomla (v našem ukázkovém případě http://joomla-1-7.demo2.cz/).

Krok 1 - Výběr jazyka

Spustí se úvodní stránka instalace, kde nastavte jazyk. Zvolte možnost Czech (Czech republic) a pokračujte kliknutím na tlačítko "Následující".

Výběr jazyka
Větší obrázek
Výběr jazyka

Krok 2 - Předinstalační kontrola

Nyní instalátor automaticky ověří, zda je server pro chod aplikace správně nastaven. Pokračujte stisknutím "Následující".

Předinstalační kontrola
Větší obrázek
Předinstalační kontrola

Krok 3 - Licenční ujednání

Přečtěte si licenční ujednání a pokud souhlasíte, přejděte k dalšímu kroku kliknutím na "Následující".

Licenční ujednání
Větší obrázek
Licenční ujednání

Krok 4 - Nastavení databáze

Pro připojení k databázi vyplňte následující údaje:

Pokud databáze obsahuje nějaká data, tak si v části "Nakládání se starou databází" můžete zvolit, zda-li budou zálohována nebo odstraněna, protože instalátor automaticky maže obsah databáze. Překontrolujte zadané údaje a stiskněte tlačítko "Následující".

Nastavení databáze
Větší obrázek
Nastavení databáze

Krok 5 - Nastavení FTP

Nastavení FTP přístupu z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme. Pro správný chod aplikace na našich serverech není nutné. V rozbalovacím menu "Povolit FTP vrstvu" ponechte vybranou volbu Ne a klikněte na "Následující".

Nastavení FTP
Větší obrázek
Nastavení FTP

Krok 6 - Základní nastavení

Nyní zbývá zadat pár posledních údajů. Nejdříve vyplňte "Jméno stránek". Pro účet správce stránek nastavte email (zadejte váš email), uživatelské jméno a dvakrát heslo. Pokud chcete do systému vložit několik ukázkových dat, stiskněte tlačítko "Nahrát ukázková data" (data jsou sice v angličtině, ale doporučujeme tuto volbu použít pro lepší seznámení se systémem). Část "Pokročilá nastavení - Nepovinná" můžete přeskočit, údaje "Meta popis" a "Meta klíčová slova" se dají vyplnit dodatečně v administraci. Pokračujte stisknutím tlačítka "Následující".

Základní nastavení
Větší obrázek
Základní nastavení

Krok 7 - Dokončit

Instalace aplikace je dokončena. Posledním důležitým krokem je smazání instalační složky. Klikněte na tlačítko "Odstraňte instalační složku", proběhne automatické smazání složky ze serveru. Jelikož aplikace neobsahuje češtinu, klikněte na odkaz "Joomla! ve vašem jazyce?" a přejděte k dalšímu odstavci.

Dokončit
Větší obrázek
Dokončit

Instalace češtiny

Stažení balíčku

Jestli jste v předchozím kroku neklikli na odkaz "Joomla! ve vašem jazyce?", tak přejděte na tyto stránky. V seznamu balíčků najděte český překlad (Czech Translation Community) a stáhněte si ho do počítače.

Instalace balíčku

Přihlašte se do administračního rozhraní aplikace Joomla (standardně na adrese http://www.nazev-vasi-domeny.cz/administrator). V horním navigačním menu přejděte na stránku "Extensions - Extension Manager". V sekci "Upload Package File" klikněte na "Procházet ...", vyberte stažený balíček s češtinou z vašeho počítače (formát ZIP) a spusťte nahrávání tlačítkem "Upload & Install".

Instalace jazykového balíčku
Větší obrázek
Instalace jazykového balíčku

Hlášení "Installing package was succefull" oznamuje, že čeština je úspěšně nainstalovaná. V horním menu "Extensions" přejděte do "Language Manager".

Správce jazyků
Větší obrázek
Správce jazyků

V sekci "Installed - Site" a "Installed - Administrator" nastavte češtinu jako výchozí. Stačí jazyk zaškrtnout a stisknout tlačítko "Default" (příp. kliknout na hvězdičku).

Defaultní jazyk
Větší obrázek
Defaultní jazyk

Hotovo

Instalace redakčního systému Joomla 1.7 a češtiny je dokončena. Nyní můžete začít vytvářet vaše nové stránky.

Související odkazy

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace.

Diskuzní fórum pro aplikaci Joomla 1.7

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci Joomla.

Témata Reakce Poslední příspěvek
Joomla - Přesměrování testovacího webu 6 02.12.2022 07:36
Joomla 4 - Nový návod na instalaci a stránka o aplikaci 0 27.10.2021 16:38
Joomla - Zabezpečení formuláře na webu 1 25.01.2021 13:05
Joomla - Nefunkční iframe v Chrome 86 1 16.10.2020 15:15
Joomla - Nemožnost přihlášení do administrace webu v Chrome 86 4 15.10.2020 20:14
Joomla - Na http adrese chyba "Forbidden You don't have permission to access / on this server." 3 10.07.2020 09:40
Joomla - Nelze najít file installation/index.php - 500 Internal server error 3 01.07.2020 11:26
Joomla - Nefunkční web a admin po instalaci šablony 3 15.04.2020 09:47
Joomla - Avast stále blokuje stránky 2 13.11.2019 11:46
Joomla - Import pomocí J2XML a chybějící rozšíření xsl 4 11.11.2019 21:02

Kompletní výpis diskuzních témat pro aplikaci Joomla 1.7

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


Joomla 1.7 - Instalace a čeština
Aplikace: Joomla 1.7
Ověřeno pro: Joomla 1.7.5
Publikace: 19.8.2011
Kontrola: 18.4.2012
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz