Joomla 2.5 - Instalace a češtinaTento návod není již nadále aktualizován. Odkazy v textu nemusí být funkční. Návod bude po čase úplně odstraněn. K dispozici je nová verze návodu na adrese https://navody.c4.cz/joomla-instalace-a-cestina

K dispozici je stránka o aplikaci Joomla 2.5, na které naleznete popis, návody, screenshoty, reference, rozšíření, graf popularity, statistiky a diskuze.

Do aplikace Joomla se dá doinstalovat celá řada rozšíření, pro některá z nich jsou k dispozici samostatné návody.

Varianty instalace Joomla 2.5

K dispozici jsou tři typy instalace. Doporučujeme nejrychlejší a zároveň nejjednodušší variantu Automatický upload balíčku.

Seznam balíčků dalších aplikací a detailnější popis metodiky nahrávání balíčků naleznete na stránce Upload aplikací.


Zvolte si způsob instalace
 (verze 2.5.28)
Automatické nahrání souborů na váš web.
 (verze 2.5.28)
Stažení námi připraveného balíčku, jeho rozbalení a ruční nakopírování souborů přes FTP.

Stažení instalačních souborů z oficiálních stránek, jejich úprava dle našeho návodu a ruční nakopírování přes FTP.
Podle výběru typu instalace se návod automaticky přizpůsobí.
Zadejte přístupové údaje k FTP
Adresa webu:
FTP jméno:
FTP heslo:
FTP adresář:
Stáhněte si připravený balíček
joomla-2.5.28.tgz (5.6 MB)

Příprava na instalaci Joomla 2.5

Stažení aplikace

Nejprve si na oficiálních stránkách aplikace http://www.joomla.org/ stáhněte instalační balíček. Stiskněte tlačítko "Download" a v sekci "Download Joomla! 2.5.x" klikněte na odkaz ZIP (verze "Full Package").

Rozbalení balíčku

Ve vašem počítači si vytvořte dočasnou složku (např. joomla) a do ní rozbalte stažený instalační balíček (např. pomocí programu Total Commander). Je nutné zachovat strukturu adresářů - po rozbalení byste tedy měli najít mimo jiné adresáře administrator, cache, cli, components a images.

Kopírování souborů

Veškerý obsah adresáře joomla zkopírujte pomocí FTP klienta do složky na server, na kterém budete aplikaci instalovat (v našem ukázkovém případě do kořenového adresáře stránek joomla-2-5.demo2.cz).

Vytvoření databáze

Protože redakční systém Joomla vyžaduje databázi, vytvořte ji v administračního systému v sekci "MySQL databáze". Vyplňte formulář pro vytvoření nové databáze, nastavte porovnávání utf8_general_ci, pojmenujte databázi (např. db-domena, v našem ukázkovém případě joom25-demo2), doplňte heslo a klikněte na "Vytvořit".

Další nastavení

Pro web, na který budete aplikaci Joomla instalovat, požádejte o aktivaci knihovny ZIP. Sice není tato knihovna pro instalaci a správný chod aplikace vyžadována, ale doporučujeme ji pro rychlejší práci s ZIP archivy na serveru. Každopádně aktivaci klidně můžete provést kdykoli po instalaci aplikace. Systém Joomla 2.5 vyžaduje minimálně PHP 5.2.4, takže doporučujeme stránky umístit na PHP 5.5 nebo PHP 5.4 server (příp. PHP 5.3 server). Aktuální umístění si můžete ověřit pomocí formuláře na zjištění web serveru. O přesun na jiný server požádejte na podpoře.

Instalace Joomla 2.5

Do adresního řádku internetového prohlížeče zadejte název a adresář webu, kam jste nahráli instalační soubory aplikace Joomla (v našem ukázkovém případě http://joomla-2-5.demo2.cz/).

Krok 1 - Výběr jazyka

Automaticky se spustí úvodní stránka instalace s výběrem jazyka. Zvolte možnost Czech (Czech republic) a pokračujte kliknutím na tlačítko "Následující".

Výběr jazyka
Větší obrázek
Výběr jazyka

Krok 2 - Předinstalační kontrola

V tomto kroku instalátor ověří, zda je server pro chod aplikace správně nastaven. Pokračujte stisknutím tlačítka "Následující".

Předinstalační kontrola
Větší obrázek
Předinstalační kontrola

Krok 3 - Licenční ujednání

Přečtěte si licenční ujednání aplikace a potvrďte souhlas kliknutím na "Následující".

Licenční ujednání
Větší obrázek
Licenční ujednání

Krok 4 - Nastavení databáze

Nyní zadejte přihlašovací údaje k vytvořené databázi:

Pokud již databáze obsahuje nějaká data, tak si v části "Nakládání se starou databází" můžete zvolit, zda-li budou zálohována nebo odstraněna, protože instalátor automaticky maže obsah databáze. Překontrolujte zadané údaje a stiskněte tlačítko "Následující".

Nastavení databáze
Větší obrázek
Nastavení databáze

Krok 5 - Nastavení FTP

Z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme nastavovat FTP vrstvu. Pro správný chod aplikace na našich serverech není nutná. V rozbalovacím menu "Povolit FTP vrstvu" ponechte vybranou volbu Ne a klikněte na "Následující".

Nastavení FTP vrstvy
Větší obrázek
Nastavení FTP vrstvy

Krok 6 - Základní nastavení

Nyní zbývá zadat pár posledních údajů. Nejdříve vyplňte "Jméno stránek". Část "Pokročilá nastavení - Nepovinná" můžete přeskočit, údaje se dají vyplnit dodatečně v administraci. Pro účet správce stránek nastavte email (zadejte váš email), uživatelské jméno a dvakrát heslo pro účet administrátora (pro lepší zabezpečení aplikace doporučujeme nepoužívat uživatelské jméno admin a pro heslo použít složitější tvar, např. 5tX6d1os). Pokud chcete do systému vložit několik ukázkových dat, vyberte v části "Nahrát ukázková data" jednu z možností a stiskněte tlačítko "Nahrát ukázková data" (data jsou sice v angličtině, ale doporučujeme tuto volbu použít pro lepší seznámení se systémem). Pokračujte stisknutím tlačítka "Následující".

Základní nastavení
Větší obrázek
Základní nastavení

Krok 7 - Dokončit

Instalace aplikace je dokončena. Posledním důležitým krokem je smazání instalační složky. Klikněte na tlačítko "Odstraňte instalační složku", proběhne automatické smazání složky ze serveru. Nyní klikněte vpravo nahoře na tlačítko "Správce", zobrazí se přihlašovací formulář do administrace aplikace Joomla.

Dokončit
Větší obrázek
Dokončit

Instalace češtiny do Joomla 2.5

Instalace jazykového balíčku

Přihlašte se do administračního rozhraní (standardně na adrese http://www.nazev-vasi-domeny.cz/administrator). V horním navigačním menu přejděte do sekce "Extensions - Language Manager" a vpravo nahoře klikněte na tlačítko "Install Language".

Instalace jazykového balíčku
Větší obrázek
Instalace jazykového balíčku

Na stránce se zobrazí seznam dostupných překladů. Zaškrtněte řádek s českým jazykem "Czech" a vpravo nahoře stiskněte tlačítko "Install".

Výběr a instalace češtiny
Větší obrázek
Výběr a instalace češtiny

Hlášení "Installing Czech was successful." oznamuje, že čeština je úspěšně nainstalovaná. V horním menu "Extensions" přejděte do "Language Manager".

Správce jazyků
Větší obrázek
Správce jazyků

Nastavení češtiny

V sekci "Installed - Site" a "Installed - Administrator" nastavte češtinu jako výchozí. Stačí jazyk zaškrtnout a stisknout tlačítko "Default" (příp. kliknout na hvězdičku v řádku).

Defaultní jazyk
Větší obrázek
Defaultní jazyk

Hotovo

Instalace redakčního systému Joomla 2.5 a češtiny je dokončena. Seznamte se s administrací aplikace a můžete začít vytvářet vaše nové stránky.

Problém s posíláním emailů

Protože u nové verze jsou problémy s funkcí PHP mail pro zasílání emailů, je potřeba upravit nastavení. Pokud jsou vaše stránky umístěny na novějším PHP 5.4 nebo PHP 5.5 serveru (ověřit si to můžete pomocí formuláře na zjištění web serveru), tak tento krok můžete ignorovat. V opačném případě přejděte v horním navigačním menu do sekce "Stránky - Globální nastavení" a zobrazte si záložku "Server". V části "Nastavení mailu" přepněte hodnotu "E-mailový klient" na SMTP, ostatní nastavení ponechte a uložte změnu.

Změna nastavení emailu
Větší obrázek
Změna nastavení emailu

Související odkazy

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace.

Diskuzní fórum pro aplikaci Joomla 2.5

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci Joomla.

Témata Reakce Poslední příspěvek
Joomla - Přesměrování testovacího webu 6 02.12.2022 07:36
Joomla 4 - Nový návod na instalaci a stránka o aplikaci 0 27.10.2021 16:38
Joomla - Zabezpečení formuláře na webu 1 25.01.2021 13:05
Joomla 2.5 - Nemáte přístup k soukromím sekcím tohoto webu 3 10.12.2020 15:13
Joomla - Nefunkční iframe v Chrome 86 1 16.10.2020 15:15
Joomla - Nemožnost přihlášení do administrace webu v Chrome 86 4 15.10.2020 20:14
Joomla - Na http adrese chyba "Forbidden You don't have permission to access / on this server." 3 10.07.2020 09:40
Joomla - Nelze najít file installation/index.php - 500 Internal server error 3 01.07.2020 11:26
Joomla - Nefunkční web a admin po instalaci šablony 3 15.04.2020 09:47
Joomla 2.5 - You are not authorised to view this resource. 1 30.03.2020 10:48

Kompletní výpis diskuzních témat pro aplikaci Joomla 2.5

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


Joomla 2.5 - Instalace a čeština
Aplikace: Joomla 2.5
Ověřeno pro: Joomla 2.5.28
Publikace: 2.2.2012
Změna: 30.3.2015
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz