Mambo - Instalace a češtinaTento návod není již nadále aktualizován. Odkazy v textu nemusí být funkční. Návod bude po čase úplně odstraněn. K dispozici je nová verze návodu na adrese https://navody.c4.cz/joomla-instalace-a-cestina

K dispozici je stránka o aplikaci Mambo, na které naleznete popis, návody, screenshoty, reference, graf popularity, statistiky a diskuze.

Stažení aplikace

Nejprve si stáhněte aplikaci Mambo. Balík s českou lokalizací bohužel již není dostupný.

Rozbalení souborů

  1. Rozbalte (např. pomocí programu Total Commander) staženou aplikaci Mambo do nějakého adresáře ve vašem počítači (např. si vytvořte adresář mambo). Je nutné zachovat strukturu adresářů - po rozbalení byste tedy měli najít mimo jiné adresáře administrator, cache, components, editor a další.
  2. Do jiného adresáře (např. cestina) rozbalte stažený balík s českou lokalizací. V adresáři cestina naleznete podadresáře cs_CZ, glossary a soubor cs_CZ.xml.
    Adresáře cs_CZ, glossary a soubor cs_CZ.xml přesuňte do adresáře language vaší instalace aplikace Mambo.

Zkopírování souborů na web

Přeneste všechny soubory a složky s jejich obsahem z kořenového adresáře rozbalené aplikace Mambo pomocí FTP klienta do složky na server, na němž chcete aplikaci Mambo instalovat. V našem ukázkovém případě soubory kopírujeme do kořenového adresáře webu mambo.demo2.cz.

Přenos souborů na server může trvat i několik desítek minut v závislosti na rychlosti připojení, neboť rozbalená aplikace Mambo zabere téměř 15 MB a obsahuje velké množství malých souborů.

Nastavení databáze

Přihlašte se do administračního systému, v sekci "MySQL databáze" vyplňte formulář pro vytvoření nové databáze - nastavte porovnávání utf8_czech_ci, pojmenujte databázi (např. db-domena, v našem případě db-mambo), doplňte heslo a klikněte na "Vytvořit".

Další nastavení

Pro web, na který budete Mambo instalovat, požádejte o přenastavení magic_quotes_gpc do režimu zapnuto.

Instalace

Pro zahájení instalace zadejte v prohlížeči adresu webu, kde jsou nahrány soubory Mambo. V našem případě to bude adresa http://mambo.demo2.cz/. Instalace bude probíhat v anglickém jazyce, nainstalovaná aplikace bude kompletně v češtině, včetně administračního rozhraní.

Předinstalační kontrola

Načte se vám stránka s nadpisem "Předinstalační kontrola (pre-installation check)". Porovnejte váš výstup s níže uvedeným obrázkem, doporučená nastavení by měla být shodná a kontrola zapisovatelnosti adresářů by měla hlásit všechny adresáře jako "Writeable". Pokračujte dále kliknutím na tlačítko "Next" (v pravém horním rohu).

Předinstalační kontrola
Větší obrázek
Předinstalační kontrola

Licenční ujednání

Na další stránce vidíte licenci programu, pokud jste s ní obeznámeni, pokračujte dále opět kliknutím na "Next".

Licenční ujednání
Větší obrázek
Licenční ujednání

Krok 1 - Konfigurace MySQL databáze

1. krok instalace spočívá v konfiguraci databáze. Do kolonky "Host Name" vyplňte localhost, do kolonky "MySQL User Name" a "MySQL Database Name" vyplňte uživatelské jméno, které jste zadali při vytvoření databáze. Jako "MySQL Password" a "Verify MySQL Password" zadejte heslo k databázi. Ostatní kolonky můžete ponechat výchozí, pouze zrušte označení položky "Install Sample Data", pokud si nepřejte instalovat ukázková data. Po vyplnění kliknutím na "Next" pokračujte dále.

Konfigurace databáze
Větší obrázek
Konfigurace databáze
Potvrzení konfigurace databáze - klikněte na tlačítko OK
Větší obrázek
Potvrzení konfigurace databáze - klikněte na tlačítko OK

Krok 2 - Název vašich stránek

Pokud jste v minulém kroku zadali vše správně, dostáváme se k dalšímu kroku. Do textového políčka zadejte, jak se má vaše stránka jmenovat (např. název firmy). Klikněte na "Next".

Název vašich stránek
Větší obrázek
Název vašich stránek

Krok 3 - Kontrola správnosti údajů

V tomto kroku zkontrolujte správnost údajů. Adresu webu (URL) a cestu (Path) nijak neměňte. Do kolonky "Your E-mail" zadejte váš email a v kolonce "Admin password" nastavte vaše heslo do administračního rozhraní pro správu systému Mambo. Pokračujte dále kliknutím na "Next".

Zadání emailu a potvrzení nastavení
Větší obrázek
Zadání emailu a potvrzení nastavení

Krok 4 - Instalace je dokončena

Poslední obrazovkou instalace je finální potvrzení, že Mambo bylo úspěšně nainstalováno. Přihlašovací jméno do administrace je admin. Heslo jste si nastavili v minulém kroku.

Instalace je dokončena
Větší obrázek
Instalace je dokončena

Odstranění instalačních souborů

Instalaci máme hotovou, nyní je nutné odstranit instalační soubory. Spusťte FTP klienta, připojte se k webu a smažte adresář installation.

Nastavení češtiny

Přihlašte se do administračního rozhraní vašeho systému Mambo (na adrese http://vaše-instalace/administrator) a v kolonce "Languages" vyberte češtinu (Czech).

Hotovo

Tímto je instalace dokončena. Nyní můžete váš web začít plnit obsahem.

Související odkazy

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace.

Diskuzní fórum pro aplikaci Mambo

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci Redakční systémy.

Témata Reakce Poslední příspěvek
Zaseklo se mi Mambo 1 25.06.2010 09:28
Mambo - problém s nastavením jazyka 1 25.02.2010 13:14

Kompletní výpis diskuzních témat pro aplikaci Mambo

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


Mambo - Instalace a čeština
Aplikace: Mambo
Ověřeno pro: Mambo 4.6.5
Publikace: 1.10.2008
Kontrola: 27.9.2010
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz