Metodika získávání údajů pro statistiky


Návody pro C4


Statistiky aplikací poskytují přehled o popularitě webových aplikací na doménách zákazníků hostingu Webhosting C4.

Vysvětlení některých pojmů

Často kladené otázky

K čemu je dobrý údaj o relativním počtu domén?

Pomocí relativního počtu je možné sledovat skutečný vývoj popularity aplikace v čase. Pokud během roku naroste počet instalací aplikace ze 150 na 200, nedá se říci, zda je aplikace populárnější, či nikoli. Počet domén s instalacemi sice vzrostl o 30 %, ale celkový počet domén zákazníků Webhostingu C4 se také změnil. Pokud by za stejné období stoupl celkový počet zákazníků o 50 %, aplikace ztratila na popularitě. Pokud by počet zákazníků vzrostl o 10 %, aplikace naopak na popularitě získala. Právě relativní nárůst umožňuje srovnání, protože vztahuje počty instalací k pevnému počtu 10.000 domén. Nárůst v relativních počtech znamená skutečný nárůst popularity a naopak pokles relativních čísel znamená její ztrátu.

Ve výpisu za březen 2010 má WordPress absolutní nárůst 15 domén a relativní nárůst 10 domén. Jak je možné, že JoomGallery 1.5 má menší (oproti WordPressu) absolutní nárůst 12 domén, ale větší relativní nárůst 18?

Zde se ukazuje fakt, že pokud si necháte zobrazit nárůst počtu domén za nějaké časové období, pořadí aplikací podle absolutních nárůstů nemusí odpovídat pořadí aplikací podle relativních rozdílů.

Je to způsobeno tím, že celkový počet zákazníků (ke kterému se vztahují relativní počty) v čase roste. Pokud by se celkový počet zákazníků neměnil, pořadí aplikací by podle absolutních rozdílů bylo stejné jako podle relativních. To je patrné ze vzorce pro výpočet relativního počtu domén s instalací aplikace:


Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz