Nautilus - FTP klient


Návody pro C4


Správce souborů Nautilus je součástí každé linuxové distribuce, která používá desktopové rozhraní GNOME. Je to alternativa k Průzkumníku Windows, který se používá v operačním systému Microsoft Windows, rovněž je alternativou k linuxovému prohlížeči Konqueror (desktopové rozhraní KDE). Jako grafický správce souborů umožňuje rychlou a jednoduchou práci se soubory a adresáři, vyhledávání, FTP přenosy, podporuje "živé" náhledy multimediálních souborů atd. Podpora českého jazyka je samozřejmostí.

Příprava

Instalace správce souborů Nautilus

Pokud používáte linuxovou distribuci, která obsahuje desktopové rozhraní GNOME, tak není nutné Nautilus instalovat, protože je standardní součástí systému. Příkladem kvalitní linuxové distribuce, která používá GNOME (a tedy obsahuje Nautilus), je distribuce Ubuntu.

Připojení k FTP prostoru

Nastavení FTP připojení

Spusťte správce souborů Nautilus kliknutím na "Místa - Počítač". Jakmile se zobrazí okno aplikace, klikněte na záložku "Soubor - Připojit se k serveru ..." - zobrazí se okno s nastavením údajů nutných pro připojení k FTP serveru. Jako "Typ služby" vyberte FTP (s přihlášením). Do pole "Server" zadejte název FTP serveru (je stejný jako název webu), např. www.merkur.cz (pokud doména ještě nebyla zaregistrována resp. převedena, použijte název serveru, který je uveden v objednávce, např. ftp3.c4.cz), do pole "Jméno uživatele" zadejte opět název webu, např. www.merkur.cz. Klikněte na tlačítko "Připojit". Ve správci souborů a na pracovní ploše se objeví zástupce právě vytvořeného FTP připojení.

Okno s nastavením FTP připojení
Větší obrázek
Okno s nastavením FTP připojení
Zástupce FTP připojení na ploše a v aplikaci
Větší obrázek
Zástupce FTP připojení na ploše a v aplikaci

Zobrazení obsahu FTP prostoru

Klikněte na zástupce FTP připojení, které jste vytvořili v předchozím kroku. Zadejte aktuální heslo k webu - nalezenete ho v administračním systému nebo v objednávce (pokud jste si heslo od té doby nezměnili). Pokud nechcete, aby se vás aplikace ptala na heslo při každém připojení k FTP serveru, zaškrtněte kolonku "Pamatovat heslo trvale". Klikněte na tlačítko "Připojit". Poté se vás ješte aplikace může zeptat na heslo ke klíčence (klíčenka je něco podobného jako správce hesel). Zadejte či vytvořte nové heslo k vaší klíčence a poté stiskněte tlačítko "Ok". Po úspěšném připojení se zobrazí seznam souborů, které tvoří obsah webu. Pokud se k FTP serveru přihlašujete poprvé, tak se pochopitelně žádné soubory nezobrazí.

Heslo k webu
Větší obrázek
Heslo k webu
Nové heslo pro klíčenku
Větší obrázek
Nové heslo pro klíčenku
Obsah složky na FTP serveru - zatím je prázdná
Větší obrázek
Obsah složky na FTP serveru - zatím je prázdná

Přenos souborů

Vyberte si, které soubory chcete přenést (v jiném okně správce souborů) a jednoduše je myší přetáhněte do složky na FTP serveru (nebo použijte klávesové zkratky CTRL+C a CTRL+V). Zahájí se přenos souborů na FTP server, rychlost přenosu závisí na rychlosti vašeho připojení k internetu.

Přenos souborů právě probíhá
Větší obrázek
Přenos souborů právě probíhá
Složka na FTP serveru s přeneseným souborem
Větší obrázek
Složka na FTP serveru s přeneseným souborem

Související odkazy

Diskuzní fórum pro článek Nautilus - FTP klient

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci FTP klienti.

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


Nautilus - FTP klient
Ověřeno pro: Nautilus - FTP klient Ubuntu 7.04
Publikace: 29.9.2007
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz