PhpMyAdmin - Instalace a češtinaK dispozici je stránka o aplikaci PhpMyAdmin, na které naleznete popis, návody, screenshoty, demo ukázku, graf popularity, statistiky a diskuze.

V případě, že využíváte hostingové služby Webhosting C4, již nainstalovanou aplikaci naleznete na adrese http://mysql.nazev-vasi-domeny.cz (v rozcestníku stačí kliknout na logo aplikace phpMyAdmin). Tento návod slouží pro uživatele, kteří chtějí mít na stránkách vlastní aplikaci phpMyAdmin s jiným nastavením.

Další návody

Pro aplikaci phpMyAdmin jsou dále k dispozici tyto návody:

Příprava před instalací phpMyAdmin

Stažení aplikace

Z oficiálních stránek https://www.phpmyadmin.net/ si stáhněte poslední stabilní verzi aplikace phpMyAdmin. Instalační balíček naleznete v sekci "Download", kde vyberte verzi s označením "all-languages", která obsahuje češtinu.

Rozbalení souborů

Rozbalte (např. pomocí Total Commandera) stažený balíček do libovolného adresáře ve vašem počítači (např. vytvořte nový adresář phpmyadmin). Po rozbalení by v adresáři phpmyadmin měly být (mimo jiné) podadresáře doc, examples, js, libraries a locale.

Nastavení databáze

Přihlaste se do administračního systému a v sekci "MySQL databáze" vyplňte formulář pro vytvoření nové databáze - nastavte porovnávání, pojmenujte databázi, doplňte heslo a klikněte na "Vytvořit" (viz Vytvoření databáze). V našem ukázkovém případě použijeme porovnávání utf8_czech_ci a název databáze bude phpmya-demo1.

Další nastavení

Pro web, na který budete aplikaci phpMyAdmin instalovat, si zaktivujte knihovny OpenSSL a ZIP (viz Nastavení konfiguračních direktiv a knihoven).

Instalace phpMyAdmin

Instalaci je možné provést dvěma způsoby. Buď vytvoříte a nastavíte konfigurační soubor, nebo provedete instalaci pomocí grafického rozhraní v internetovém prohlížeči. V naší ukázce budeme aplikaci instalovat s jednoduchým nastavením, a proto zvolíme cestu konfiguračního souboru, která je v tomto případě rychlejší.

Vytvoření souboru config.inc.php

Ve složce phpmyadmin najděte soubor config.sample.inc.php a zkopírujte ho do config.inc.php (tj. vytvořte kopii souboru config.sample.inc.php a nazvěte ji config.inc.php).

Úprava souboru config.inc.php

Nyní je nutné udělat malou úpravu souboru config.inc.php. Otevřete si soubor ve vašem oblíbeném textovém editoru (např. PSPad) a najděte řádek:

$cfg['blowfish_secret'] = '';

Zvolte si 32 náhodných znaků a zadejte je mezi apostrofy. Řádek bude vypadat např. takto:

$cfg['blowfish_secret'] = '1o6g5f4ds531eu7sW15Gdw9o6Q7So2vx';

Poté soubor uložte a zavřete.

Zkopírování souborů na server

Přeneste (např. pomocí programu Total Commander) celý obsah adresáře phpmyadmin do zvolené složky na vašem webovém serveru. V našem ukázkovém případě budeme soubory kopírovat na web phpmyadmin.demo1.cz.

Instalace phpMyAdmin dokončena

Tímto krokem je instalace dokončena. Do adresního řádku internetového prohlížeče zadejte adresu webu (případně adresáře) s instalací aplikace phpMyAdmin (v našem ukázkovém případě http://phpmyadmin.demo1.cz/). Načte se stránka s přihlašovacím formulářem. Zvolte jazyk Čeština - Czech, zadejte jméno databáze (v našem ukázkovém případě phpmya-demo1), heslo k databázi a stiskněte "Proveď".

Přihlašovací formulář
Větší obrázek
Přihlašovací formulář

Zobrazí se rozhraní aplikace phpMyAdmin. V levé navigační části stránky klikněte na název založené databáze. Nyní můžete začít vytvářet nové tabulky a plnit je obsahem.

Prostředí aplikace
Větší obrázek
Prostředí aplikace

Druhý způsob instalace

Pokud budete chtít instalovat aplikaci pomocí grafického rozhraní, vynechte část vytváření a úpravy konfiguračního souboru a pouze nakopírujte rozbalený instalační balíček na server. Poté zadejte adresu webu a kořenového adresáře instalace a na konec adresy připojte setup/. V našem ukázkovém případě by adresa vypadala takto: http://phpmyadmin.demo1.cz/setup/.

Související odkazy

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace. Pokud využíváte C4 Hosting a instalaci aplikace na adrese https://mysql.nazev-vasi-domeny.cz, aktualizaci provádíme my. Na našich serverech vždy udržujeme nejnovější stabilní verzi aplikace (přehled verzí).

Diskuzní fórum pro aplikaci PhpMyAdmin

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci PHP, MySQL.

Témata Reakce Poslední příspěvek
PhpMyAdmin - Chyba 500 při odeslání SQL dotazu 1 31.05.2016 13:13
PhpMyAdmin - nejde se přihlásit 7 12.03.2014 12:14
Jak na přesun databáze na C4 Hosting? 9 02.10.2013 18:05
phpMyAdmin vložení cizího klíče 1 21.03.2011 11:10
PhpMyAdmin - úprava tabulek 4 06.09.2010 08:57
Import databáze z TXT souboru 1 06.08.2010 11:32

Kompletní výpis diskuzních témat pro aplikaci PhpMyAdmin

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


PhpMyAdmin - Instalace a čeština
Aplikace: PhpMyAdmin
Ověřeno pro: PhpMyAdmin 5.2.0
Publikace: 16.6.2009
Změna: 9.12.2021
Kontrola: 16.11.2022
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz