PhpMyAdmin - Správa databázeK dispozici je stránka o aplikaci PhpMyAdmin, na které naleznete: popis aplikace, screenshoty stránek, návody pro aplikaci, demo stránky, graf popularity, statistiky aplikace, diskuze k aplikaci. - Zobrazit stránku aplikace

Návod vám přiblíží používání aplikace phpMyAdmin, nástroje pro práci s MySQL databází. Naučíte se vytvořit první tabulku a naplnit ji záznamy, upravovat a vypsat záznamy v tabulce. Aplikace phpMyAdmin je součástí webhostingového programu C4 Hosting a standardně ji naleznete na adrese http://mysql.nazev-vasi-domeny.cz (v rozcestníku stačí kliknout na logo aplikace phpMyAdmin). Chcete-li používat aplikaci s jiným nastavením než poskytujeme (což je ale pro většinu uživatelů zbytečné), můžete použít návod na instalaci phpMyAdmin.

Další návody

Pro aplikaci phpMyAdmin jsou dále k dispozici tyto návody:

Vytvoření databáze

Nemáte-li vytvořenou databázi, přihlaste se do administračního systému a v sekci "MySQL databáze" vyplňte formulář pro vytvoření nové databáze - nastavte porovnávání a pojmenujte databázi, doplňte heslo a klikněte na "Vytvořit". V našem ukázkovém případě použijeme porovnání utf8_czech_ci a název databáze bude phpma-demo2.

Přihlášení do aplikace phpMyAdmin

Návod budeme dělat pro standardní instalaci aplikace phpMyAdmin, která se pro každou doménu nachází na adrese http://mysql.nazev-vasi-domeny.cz (v rozcestníku stačí kliknout na logo aplikace phpMyAdmin). V našem ukázkovém případě budeme pracovat s doménou demo2.cz. Adresa tedy bude http://mysql.demo2.cz. Po načtení stránky se zobrazí přihlašovací formulář, který vyplňte následovně:

Přihlaste se stisknutím tlačítka "Proveď".

Přihlašovací formulář
Větší obrázek
Přihlašovací formulář

Načte se úvodní stránka administrace. Zde si můžete zobrazit různé užitečné informace o databázi (například stav, proměnné, procesy apod.). Pokračujte stisknutím odkazu s názvem vaší databáze v levém navigačním menu.

Úvod administrace
Větší obrázek
Úvod administrace

Nyní se nacházíte v prostředí pro práci s databází. Protože databáze zatím neobsahuje žádné tabulky, zobrazuje se v levém sloupečku vedle názvu databáze 0. Přejdeme k dalšímu kroku, kde vytvoříme první tabulku.

Správa databáze
Větší obrázek
Správa databáze

Vytvoření tabulky

V databázi si vytvoříme jednoduchou tabulku s dvěma sloupci, která bude obsahovat seznam lidí a jejich e-mailové adresy. Na stránce přejděte do části "Vytvořit novou tabulku v databázi" a do pole "Název" zadejte jméno tabulky, např. adresy. Do druhého pole "Počet sloupců" napište 2. Pokračujte tlačítkem "Proveď".

Vytvoření tabulky
Větší obrázek
Vytvoření tabulky

Zobrazí se formulář pro zadání parametrů sloupců. Nejdříve vyplníme první sloupec. Hodnoty v polích zadejte následovně:

Přejděte k druhému sloupci:

Sloupce v tabulce máme nastavené, vše potvrďte tlačítkem "Uložit".

Nastavení sloupců v tabulce
Větší obrázek
Nastavení sloupců v tabulce

Pokud jste vše zadali správně, na stránce uvidíte potvrzení, že tabulka byla vytvořena. V levém menu se pod názvem databáze objeví jméno nové tabulky.

Tabulka vytvořena
Větší obrázek
Tabulka vytvořena

Přidání záznamu do tabulky

V tomto kroku vložíme pár záznamů do tabulky. Vlevo v menu klikněte na tabulku, do které chcete vkládat a v horní navigační liště klikněte na "Vložit".

Vložení záznamu do tabulky
Větší obrázek
Vložení záznamu do tabulky

Načte se stránka s formulářem pro zadání záznamu. U sloupce "jmeno" napište do pole "Hodnota" nějaké jméno, např. Jan Novák. Do druhého sloupce "email" zadejte emailovou adresu, např. honza@demo2.cz. Protože chceme mít v tabulce více záznamů, využijeme i druhý formulář, umístěný pod již vyplněným. Opět napište nějaké jméno a email a zadejte je do druhého formuláře. Počet formulářů pro vkládání si můžete změnit dole na stránce v části "Začít znovu vkládání s x řádky". Záznamy uložte tlačítkem "Proveď". Budete-li se chtít po vložení záznamů vrátit na tuto stránku, přepněte si nad tlačítkem "Proveď" rozbalovací menu "Návrat na předchozí stránku" na "Vložit nový řádek".

Vložení nových záznamů do tabulky
Větší obrázek
Vložení nových záznamů do tabulky

Záznamy se zapsaly do tabulky a na stránce vidíte potvrzení, že byly vloženy dva řádky (samozřejmě pokud jste nepřidávali jiný počet záznamů).

Řádky byly vloženy
Větší obrázek
Řádky byly vloženy

Zobrazení záznamů v tabulce

Na vytvořené záznamy se můžete podívat kliknutím na "Projít" v horní navigační liště. Také lze použít odkaz s názvem tabulky v levém navigačním menu.

Zobrazení přidaných záznamů
Větší obrázek
Zobrazení přidaných záznamů

Objeví se výpis záznamů v aktuální tabulce.

Stránka s výpisem záznamů v tabulce
Větší obrázek
Stránka s výpisem záznamů v tabulce

Úprava záznamů v tabulce

Pokud budete potřebovat upravit záznamy v tabulce, klikněte v levém menu na název tabulky. Zobrazí se výpis záznamů. Před každým řádkem se záznamem je obrázek tužky a červený křížek. Stisknete-li tužku, načte se formulář pro editaci záznamu. Křížek slouží ke smazání záznamu z tabulky.

Související odkazy

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace. Pokud využíváte C4 Hosting a instalaci aplikace na adrese http://mysql.nazev-vasi-domeny.cz, aktualizaci provádíme my. Na našich serverech vždy udržujeme nejnovější stabilní verzi aplikace (přehled verzí).

Diskuzní fórum pro aplikaci PhpMyAdmin

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci PHP, MySQL.

Témata Reakce Poslední příspěvek
PhpMyAdmin - Chyba 500 při odeslání SQL dotazu 1 31.05.2016 13:13
PhpMyAdmin - nejde se přihlásit 7 12.03.2014 12:14
Jak na přesun databáze na C4 Hosting? 9 02.10.2013 18:05
phpMyAdmin vložení cizího klíče 1 21.03.2011 11:10
PhpMyAdmin - úprava tabulek 4 06.09.2010 08:57
Import databáze z TXT souboru 1 06.08.2010 11:32

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


PhpMyAdmin - Správa databáze
Aplikace: PhpMyAdmin
Ověřeno pro: PhpMyAdmin 3.4.9
Publikace: 18.6.2009
Změna: 10.6.2011
Kontrola: 22.1.2012
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz