Adminer - Správa databázeK dispozici je stránka o aplikaci Adminer, na které naleznete popis, návody, screenshoty, demo ukázku a diskuze.

V tomto návodu ukážeme, jak používat aplikaci Adminer (původně phpMinAdmin) pro správu databáze. Naučíte se vytvořit jednoduchou tabulku, vložit a upravit data a zobrazit obsah tabulky. Aplikace Adminer je součástí webhostingového programu C4 Hosting a standardně ji naleznete na adrese http://mysql.nazev-vasi-domeny.cz (v rozcestníku stačí kliknout na logo aplikace Adminer). Chcete-li používat aplikaci s jiným nastavením než poskytujeme (což je ale pro většinu uživatelů zbytečné), můžete použít návod na instalaci aplikace Adminer.

Vytvoření databáze

Jestliže nemáte vytvořenou databázi, přihlaste se do administračního systému a v sekci "MySQL databáze" vyplňte formulář pro vytvoření nové databáze - nastavte porovnávání a pojmenujte databázi, doplňte heslo a klikněte na "Vytvořit". V našem ukázkovém případě použijeme porovnání utf8_czech_ci a název databáze bude admine-demo2.

Přihlášení do aplikace Adminer

Návod budeme dělat pro standardní instalaci aplikace Adminer, která se pro každou doménu nachází na adrese http://mysql.nazev-vasi-domeny.cz (v rozcestníku stačí kliknout na logo aplikace Adminer). V našem ukázkovém případě budeme pracovat s doménou demo2.cz. Adresa tedy bude http://mysql.demo2.cz. Po načtení stránky se zobrazí přihlašovací formulář, ve kterém vyplňte přihlašovací údaje:

Pokračujte stisknutím tlačítka "Přihlásit se".

Přihlašovací formulář
Větší obrázek
Přihlašovací formulář

Zobrazí se administrace. V rozbalovacím menu "(databáze)" vyberte vaší databázi.

Výběr databáze
Větší obrázek
Výběr databáze

Na této stránce začneme pracovat s databází. Přejděte k dalšímu kroku, kde vytvoříme první tabulku.

Prostředí pro práci s databází
Větší obrázek
Prostředí pro práci s databází

Vytvoření tabulky

Založíme si jednoduchou tabulku, která bude obsahovat seznam zboží a počet kusů. V levé části stránky klikněte na odkaz "Vytvořit novou tabulku".

Vytvořit novou tabulku
Větší obrázek
Vytvořit novou tabulku

Načte se formulář pro nastavení parametrů tabulky. Protože budeme potřebovat dva sloupce, jeden pro název zboží a druhý pro počet kusů, klikněte v pravé části tabulky na znaménko +. Tím přidáte další sloupec.

Přidání dalšího sloupce
Větší obrázek
Přidání dalšího sloupce

Nyní tabulku a sloupce nastavíme. Nejdříve pojmenujeme tabulku. Do pole "Název tabulky" napište zbozi. Hodnoty v rozbalovacím menu "(úložiště)" a "(porovnání)" ponechte bez změn. Přejděte na formulář pro zadání parametrů sloupců a vyplňte první řádek:

Přejděte k druhému řádku:

Vše je nastaveno, vytvořte tabulku tlačítkem "Ulož".

Uložit tabulku
Větší obrázek
Uložit tabulku

Načte se stránka s potvrzením, že tabulka byla vytvořena. V levém části pod rozbalovacím menu s databází, vám přibyly dva odkazy, "vypsat" a vedle název nové tabulky "zbozi".

Tabulka byla vytvořena
Větší obrázek
Tabulka byla vytvořena

Přidání položky do tabulky

Tabulku máme vytvořenou a nastavenou, vložíme do ní pár záznamů. Klikněte na odkaz "Nová položka".

Nová položka
Větší obrázek
Nová položka

Zobrazí se jednoduchý formulář pro zadání záznamu. V řádku název přeskočte rozbalovací menu a do textového pole vpravo napište název zboží, např. Hrubá mouka. Přejděte na druhý řádek a opět do textového pole zadejte počet kusů, např. 263. Protože budeme chtít přidat ještě další záznam, použijte nyní k uložení tlačítko "Uložit a vložit další".

Uložit a vložit další položku
Větší obrázek
Uložit a vložit další položku

Položka se uloží a načte se opět formulář pro zadání nové. Opět si vymyslete nějaké zboží a vyplňte textová pole "název" a "počet". Další položku přidávat nebudeme, a proto přidejte záznam tlačítkem "Uložit".

Uložit položku
Větší obrázek
Uložit položku

Záznamy se zapsaly do tabulky a na stránce vidíte výpis obsahu tabulky.

Záznamy uloženy
Větší obrázek
Záznamy uloženy

Vypsání položek v tabulce

Pokud budete chtít zobrazit záznamy v tabulce, klikněte vždy v levém navigačním menu na odkaz "vypsat" vedle názvu tabulky.

Vypsání položek v tabulce
Větší obrázek
Vypsání položek v tabulce

Úprava položek v tabulce

Budete-li chtít upravit položku, vypište si obsah tabulky a v řádku s položkou stiskněte odkaz upravit. Zobrazí se formulář na úpravu.

Upravit položku
Větší obrázek
Upravit položku

Mazání položek

Chcete-li položku odstranit, zobrazte si obsah tabulky, zaškrtněte řádek s položkou a klikněte na smazat.

Smazat položku
Větší obrázek
Smazat položku

Související odkazy

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace. Pokud využíváte C4 Hosting a instalaci aplikace na adrese https://mysql.nazev-vasi-domeny.cz, aktualizaci provádíme my. Na našich serverech vždy udržujeme nejnovější stabilní verzi aplikace (přehled verzí).

Diskuzní fórum pro aplikaci Adminer

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci PHP, MySQL.

Témata Reakce Poslední příspěvek
PrestaShop 1.6 - Centové rozdiely DPH vo faktúre 3 16.12.2021 20:40

Kompletní výpis diskuzních témat pro aplikaci Adminer

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


Adminer - Správa databáze
Aplikace: Adminer
Ověřeno pro: Adminer 3.7.0
Publikace: 22.6.2009
Změna: 10.7.2013
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz