Hosts soubor


Návody pro C4


Soubor hosts (bez přípony) umožňuje na klientském počítači přenastavit DNS záznamy. Je to výhodné zejména v situaci, kdy máte objednaný hostingový program C4 Hosting a objednaná doména ještě není zaregistrovaná (resp. převedená), přesto již chcete využívat hostingové služby. Např. si před převodem domény můžete naimportovat databázi, nakopírovat skripty a otestovat, jestli vše funguje, jak má.

Umístění souboru hosts závisí na operačním systému, který používáte.

Úpravu souboru hosts je třeba provádět s administrátorskými právy. V operačních systémech Windows Vista, 7, 8 a 10 může být problém s úpravou souboru hosts i s administrátorskými právy. Doporučujeme spustit editor metodou "Spustit jako..." a dále vybrat účet administrátora. Toho docílíte kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonku editoru (například Poznámkový blok) a vybráním "Spustit jako..." (příp. "Spustit jako správce").

Příklad obsahu souboru hosts:

# Komentar
127.0.0.1     localhost
192.168.100.10  pepa-pc
217.11.249.219  www.nazev-vasi-domeny.cz

Každá řádka v souboru hosts uvádí nejprve IP adresu, následuje libovolný počet mezer (alespoň jedna) a nakonec doménový název ekvivalentní této IP adrese. V souboru se mohou nacházet řádky, které začínají znakem #, toto jsou tzv. komentáře a nemají žádný vliv, můžete je ignorovat.

Ve výše uvedeném příkladu souboru hosts je nastaveno, že doménový název www.nazev-vasi-domeny.cz má ukazovat na IP adresu 217.11.249.219. V praxi se to projeví tak, že pokud zadáte do internetového prohlížeče adresu http://www.nazev-vasi-domeny.cz, tak se internetová stránka pro web www.nazev-vasi-domeny.cz natáhne ze serveru, jehož IP adresa je 217.11.249.219 navzdory tomu, že doména nazev-vasi-domeny.cz nemusí být vůbec zaregistrovaná.

Pozor na antiviry

Některé antivirové nebo antispywarové programy alarmují při změně souboru hosts, v takovém případě změnu souboru povolte.

Co napsat do hosts souboru

Následující formulář automaticky vygeneruje řádky, které přidáte do hosts souboru a vypíše instrukce jak přesně postupovat - stačí zadat název domény. Formulář vygeneruje řádky pro obě verze IP protokolu, tj. jak pro IPv4, tak pro IPv6.

Název domény:


Hosts soubor
Publikace: 10.9.2007
Změna: 17.7.2012
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
 • Webové aplikace
 • Tvorba web stránek
 • PHP, MySQL

forum.c4.cz