Xaraya - Instalace a češtinaTento návod není již nadále aktualizován. Odkazy v textu nemusí být funkční. Návod bude po čase úplně odstraněn.

K dispozici je stránka o aplikaci Xaraya, na které naleznete popis, návody, screenshoty, graf popularity, statistiky a diskuze.

Příprava na instalaci

Stažení aplikace

Balíček s instalací a překladem již není dostupný.

Rozbalení souborů

  1. Staženou aplikaci Xaraya rozbalte (např. pomocí programu Total Commander) do nějakého adresáře ve vašem počítači (např. si vytvořte adresář xaraya). Je nutné zachovat strukturu adresářů - po rozbalení byste měli najít adresáře docs, html a tools.
  2. Do jiného adresáře (např. si vytvořte adresář cestina) si rozbalte stažený balík s českou lokalizací. Dejte si pozor na rozbalovací proces, soubor je totiž zabalen dvakrát. Nejdříve tedy získáte jeden soubor, který musíte opět rozbalit. Poté v adresáři cestina naleznete mimo jiné podadresář _MTM, cs_CZ.iso-8859-2 a cs_CZ.utf-8.
  3. Celý obsah adresáře cestina zkopírujte do složky locales, která se nachází v adresáři xaraya/html/var.

Adresář cestina můžete smazat, již ho nebudete potřebovat.

Zkopírování souborů na web

Nyní přeneste pomocí FTP klienta celý obsah adresáře xaraya/html do složky na server, na němž chcete aplikaci instalovat. V našem ukázkovém případě soubory kopírujeme do kořenového adresáře webu xaraya.demo2.cz.

Přenos souborů na server může trvat i několik desítek minut, neboť rozbalená aplikace Xaraya zabere téměř 20 MB a obsahuje velké množství malých souborů.

Nastavení databáze

Přihlaste se do administračního systému a v sekci "MySQL databáze" vyplňte formulář pro vytvoření nové databáze - nastavte porovnávání utf8_czech_ci, pojmenujte databázi (např. db-domena, v našem ukázkovém případě xaraya-demo2), doplňte heslo a klikněte na "Vytvořit".

Instalace

Pro zahájení instalace zadejte v prohlížeči adresu webu a kořenového adresáře budoucího redakčního systému a na konec připojte install.php. V našem ukázkovém případě to bude adresa http://xaraya.demo2.cz/install.php.

Výběr jazyka

Zobrazí se vám úvodní stránka instalace. V rozbalovacím menu "Language" vyberte (cs_CZ.utf-8) a potvrďte stisknutím tlačítka "Continue".

Výběr jazyka
Větší obrázek
Výběr jazyka

Stránka s licencí

Aplikace Xaraya je volně šířitelná pod licencí GNU GPL. Přečtěte si licenční ujednání a vyberte položku "I have read and agree to abide by the Terms and Conditions as stated above". Tím potvrdíte souhlas s licencí aplikace a můžete pokračovat kliknutím na "Continue".

Licenční ujednání
Větší obrázek
Licenční ujednání

Systémové požadavky

Nyní proběhne kontrola požadavků na správný chod aplikace. Vše je v pořádku a vy můžete přejít k dalšímu kroku stisknutím "Continue".

Systémové požadavky
Větší obrázek
Systémové požadavky

Nastavení připojení k databázi

Redakční systém Xaraya potřebuje ke svému chodu databázi. Ve formuláři "Database Information" vyplňte hodnoty následovně:

Položku "Create the database" nezaškrtávejte. Nastavení si překontrolujte a kliknutím na "Continue" odešlete.

Nastavení připojení k databázi
Větší obrázek
Nastavení připojení k databázi

Pokud jste vše nastavili správně, zobrazí se vám stránka s textem "Database Found". Tím je ověřena existence databáze a vy můžete pokračovat stisknutím "Continue".

Databáze nalezena
Větší obrázek
Databáze nalezena

Proběhne stránka s inicializací a vy budete přesměrováni k dalšímu kroku. Pokud se instalace zastaví na stránce s textem "Beginning Initialization", klikněte na odkaz "click to manually continue to next stage".

Nastavení účtu administrátora

V tomto kroku si nastavte váš administrátorský účet. Formulář vyplňte následovně:

V instalaci pokračujte stisknutím "Continue".

Nastavení účtu administrátora
Větší obrázek
Nastavení účtu administrátora

Výběr konfigurace

Aplikace Xaraya má již přednastavené profily. Vyberte si, které nastavení vám vyhovuje a označte ho. V našem ukázkovém případě budou stránky sloužit jako osobní stránky věřejně dostupné na internetu, proto vybereme hodnotu "Public Site - modules and privilege appropriate for open acces". Potvrdíme volbu kliknutím na "Continue".

Výběr přednastavené konfigurace
Větší obrázek
Výběr přednastavené konfigurace

Nastavení oprávnění uživatelů a instalace modulů

Pokud chcete, aby vše bylo přístupné pouze registrovaným uživatelům a neregistrovaní viděli pouze úvodní stránku, nechte nastavení beze změn. Poté v sekci "Configuration Modules" zaškrtněte rozšíření, která chcete nainstalovat a pokračujte stisknutím "Continue". Samozřejmě můžete tato nastavení dodatečně změnit v administraci systému Xaraya.

Oprávnění a dodatečné moduly
Větší obrázek
Oprávnění a dodatečné moduly

Instalace dokončena

Toto byl poslední krok instalace a vy vidíte stránku s potvrzením, že instalace je kompletní. Přejděte do administračního rozhraní aplikace stisknutím odkazu "Launch the site!". Nyní můžete začít plnit váš redakční systém obsahem.

Instalace dokončena
Větší obrázek
Instalace dokončena

Dodatečná nastavení

Smazání install.php a upgrade.php

Po dokončení instalace smažte (pomocí FTP klienta) na serveru z kořenového adresáře aplikace Xaraya soubor install.php a upgrade.php.

Změna oprávnění souboru config.system.php

Pro větší bezpečnost aplikace změňte pomocí FTP klienta oprávnění souboru config.system.php na 444. Soubor naleznete na serveru, na němž máte nainstalovanou vaší aplikaci Xaraya, v adresáři var.

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace.

Diskuzní fórum pro aplikaci Xaraya

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci Redakční systémy.

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


Xaraya - Instalace a čeština
Aplikace: Xaraya
Ověřeno pro: Xaraya 1.2.3 Base
Publikace: 15.5.2009
Změna: 28.1.2010
Kontrola: 28.6.2013
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz