Zen Cart - Instalace a češtinaK dispozici je stránka o aplikaci Zen Cart, na které naleznete: popis aplikace, screenshoty stránek, návody pro aplikaci, demo stránky, reference aplikace, graf popularity, statistiky aplikace, diskuze k aplikaci. - Zobrazit stránku aplikace

Příprava na instalaci Zen Cart

Stažení aplikace

Nejprve si stáhněte aplikaci z oficiálních stránek http://www.zen-cart.com/ stisknutím tlačítka "Download Now". A na tomto odkazu si stáhněte balíček s českým překladem. Jedná se o originální balíček s českým překladem front-endu, který je doplněn o anglické překlady administrace.

Rozbalení souborů

Rozbalte (např. pomocí programu Total Commander) staženou aplikaci Zen Cart do nějakého adresáře ve vašem počítači (např. si vytvořte adresář zencart). Je nutné zachovat strukturu adresářů, po rozbalení byste v této složce měli najít (mimo jiných souborů) adresáře admin, cache, docs, atd.

Rozbalte stažený balíček s českým překladem do nějakého adresáře ve vašem počítači (např. si vytvořte adresář cestina). Po rozbalení byste měli v této složce najít adresáře admin a includes, které zkopírujte do kořenové složky zencart s instalačními soubory aplikace. Poté můžete adresář cestina smazat, již ho nebudete potřebovat.

Zkopírování souborů na web

Přeneste všechny soubory a složky z adresáře zencart pomocí FTP klienta do složky na serveru, do které chcete aplikaci Zen Cart instalovat. V našem ukázkovém případě soubory kopírujeme do kořenového adresáře webu zencart.demo1.cz.

Vytvoření databáze

Přihlašte se do administračního systému, v sekci "Databáze" vyplňte formulář pro vytvoření nové databáze - nastavte porovnávání utf8_general_ci, pojmenujte databázi (v našem ukázkovém případě zencar-demo1), doplňte heslo a klikněte na "Vytvořit". Detailní postup naleznete v návodu Vytvoření databáze.

Další nastavení

Pro web, na který budete Zen Cart instalovat, si zaktivujte PHP knihovny Curl a OpenSSL. Aktivaci knihoven provedete v administraci webhostingu u příslušného webu - viz Nastavení konfiguračních direktiv a knihoven.

Instalace Zen Cart

Spuštění instalačního průvodce

Pro zahájení instalace zadejte v prohlížeči adresu webu (a případně adresáře), kam jste nahráli instalaci aplikace. V našem ukázkovém případě to bude adresa http://zencart.demo1.cz/. Zobrazí se vám předinstalační stránka, na které klikněte na odkaz "Click here" v textu. Dojde k přesměrování na úvodní stránku instalace.

Úvodní stránka
Větší obrázek
Úvodní stránka

Kontrola systému

Aplikace nejdříve zkontroluje nastavení webového serveru. Vše je v pořádku, takže přejděte k dalšímu kroku kliknutím na tlačítko "Continue".

Systémové prostředí
Větší obrázek
Systémové prostředí

Nastavení systému

Na stránce zaškrtněte položku "Agree to license terms", tím potvrdíte souhlas s licencí aplikace. Další položky ponechte bez změn, instalátor je automaticky nastavil ve správném tvaru. Pouze pokud chcete ve front-endu obchodu používat zabezpečený přenos (vyžaduje vlastní SSL certifikát), tak zaškrtněte položku "Enable SSL for Storefront?". Pokračujte k dalšímu kroku stisknutím tlačítka "Continue".

Nastavení systému
Větší obrázek
Nastavení systému

Nastavení databáze

Na stránce vyplňte údaje pro připojení k databázi:

Překontrolujte si zadané údaje a pokračujte stisknutím tlačítka "Continue".

Nastavení databáze
Větší obrázek
Nastavení databáze

Naplnění databáze

Instalátor během několika vteřin automaticky naplní databázi potřebnými daty. Po ukončení činnosti budete automaticky přesměrováni na další konfiguraci.

Naplnění databáze
Větší obrázek
Naplnění databáze

Nastavení administrace

V tomto kroku zadejte přihlašovací údaje do administrace obchodu:

Pokračujte kliknutím na tlačítko "Continue".

Nastavení administrace
Větší obrázek
Nastavení administrace

Dokončení instalace

Poslední obrazovka instalace nás informuje o úspěšně dokončené instalaci. Pro korektní práci programu Zen Cart je potřeba provést následující poinstalační úpravy.

Dokončení instalace
Větší obrázek
Dokončení instalace

Poinstalační úpravy

Pomocí nějakého FTP klienta se připojte na server, na kterém máte nainstalovaný software Zen Cart, a smažte složku zc_install. Pokud složku nesmažete, aplikace vám v dalším kroku neumožní přístup do administrace.

Přihlášení do administrace a změna hesla

Přejděte na adresu s formulářem pro přihlášení do administrace obchodu. Pokud jste nezavřeli poslední stránku instalace, tak stačí kliknout vlevo dole na tlačítko "Your Admin Backend". Nebo zadejte do adresního řádku internetového prohlížeče adresu stránek a na konec připojte název administrační složky, kterou instalátor automaticky vytvořil během instalace aplikace (v našem ukázkovém případě http://zencart.demo1.cz/rooSt-AuD-Stall). Na stránce uvidíte hlášení "One-time auto-configuration completed. Please refresh the page.", takže proveďte obnovení stránky pomocí klávesy F5. Zobrazí se přihlašovací formulář, ve kterém vyplňte uživatelské jméno a automaticky vygenerované heslo administrátora a pokračujte kliknutím na tlačítko "Submit".

První přihlášení do administrace
Větší obrázek
První přihlášení do administrace

Zobrazí se formuláře pro změnu hesla pro přístup do administrace, ve kterém vyplňte následující položky:

Potvrďte změnu kliknutím na tlačítko "Submit".

Změna hesla administrátora
Větší obrázek
Změna hesla administrátora

Nastavení obchodu

Po přihlášení do administrace vyplňte základní informace o vašem obchodě:

Pokračujte kliknutím na tlačítko "Update".

Nastavení obchodu
Větší obrázek
Nastavení obchodu

V posledním kroku provedeme nastavení české lokalizace

Nastavení českého jazyka a měny

Nastavení češtiny

V administračním systému přejděte v horním menu do sekce "Localization - Languages" a klikněte na tlačítko "new language" pro přidání nového jazyka.

Přidání nového jazyka
Větší obrázek
Přidání nového jazyka

V pravé části stránky v sekci "New Language" vyplňte tyto údaje:

Uložte nastavení tlačítkem "Insert".

Nastavení češtiny
Větší obrázek
Nastavení češtiny

Tím je instalace češtiny dokončena. Zkontrolujte, jestli je front-end obchodu v češtině. Pro administraci bohužel český překlad neexistuje, ale můžete si ji přeložit manuálně. Překlady naleznete na FTP serveru v souboru nazev-admin-slozky/includes/languages/czech.php a v souborech ve složce nazev-admin-slozky/includes/languages/czech/. Pro editaci souborů použijte nějaký textový editor (např. PSPad).

Nastavení české měny

V administraci aplikace přejděte do sekce "Localization - Currencies" a klikněte na tlačítko "new currency" pro přidání nové měny.

Přidání nové měny
Větší obrázek
Přidání nové měny

V pravé části stránky v sekci "New Currency" vyplňte tyto údaje:

Uložte nastavení tlačítkem "Insert".

Nastavení české měny
Větší obrázek
Nastavení české měny

Přepínání měny dle jazyka

V horním navigačním menu přejděte do sekce "Configuration - My Store". Klikněte na položku "Switch To Default Language Currency", přepněte nastavení na true a uložte změnu tlačítkem "update". Pak se bude automaticky přepínat měna obchodu dle zvoleného jazyka.

Přepínání měny dle jazyka
Větší obrázek
Přepínání měny dle jazyka

Instalace aplikace Zen Cart dokončena

Toto byl poslední krok instalace aplikace Zen Cart. Projděte si administrační rozhraní obchodu a seznamte se s jeho funkcemi.

Ukázka

Ukázku čerstvě nainstalovaného e-shopu Zen Cart si můžete prohlédnou na adrese http://zencart.demo1.cz/.

Bezpečnostní opatření pro starší verze aplikace Zen Cart 1.3.x

Jelikož starší verze aplikace obsahuje mnoho bezpečnostních chyb, pomocí kterých dochází k častému napadení stránek, je nutné provést ještě další poinstalační úpravy. V diskuzním fóru na adrese http://forum.c4.cz/zentcart-napadeni-stranek-t210.html jsme pro vás připravili výčet potřebných úprav pro starší verzi aplikace 1.3.x.

Související odkazy

Aktualizace

Z bezpečnostních důvodů doporučujeme pravidelně provádět aktualizaci aplikace.

Diskuzní fórum pro aplikaci Zen Cart

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci Zen Cart.

Témata Reakce Poslední příspěvek
Zen Cart - Zabezpečení webu, přechod na HTTPS 8 22.02.2018 17:55
Zen Cart - Koupená šablona a program 3 02.06.2017 10:19
Zen Cart - Čeština administrace 1.5.5 1 15.03.2017 09:47
Zen Cart 1.5.5 - Kódování při instalaci 1 14.03.2017 15:27
Zen Cart - Napojení na EET 1 18.01.2017 09:27
Zen Cart - Změna horního obrázku v šabloně 1 30.11.2016 12:10
Zen Cart - aktualizace 1 14.11.2016 18:28
Zen Cart - Warning MISSING LANGUAGE FILES OR DIRECTORIES 10 14.01.2016 13:43
Zen Cart - Migrace dat do VirtueMart 1 02.05.2014 14:42
Zen Cart - Odstranění položky "Balení skladem." 4 20.02.2014 09:12

Kompletní výpis diskuzních témat pro aplikaci Zen Cart

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


Zen Cart - Instalace a čeština
Aplikace: Zen Cart
Ověřeno pro: Zen Cart 1.5.5a
Publikace: 3.5.2009
Změna: 13.6.2016
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz