FileZilla - FTP klient


Návody pro C4


FileZilla je rychlý a spolehlivý FTP klient, který je multiplatformní a uživatelsky přívětivý.

Příprava na používání FTP klienta

Instalace FileZilla

Na oficiálních stránkách aplikace https://filezilla-project.org/ přejděte do sekce "Download" a stáhněte si balíček pro váš operační systém. Proveďte instalaci do lokálního počítače a spusťte aplikace.

Problém se změnou formátu souborů

Pří kopírování obsahu z rozdílných operačních systémů může docházet ke změně formátu souborů (viz Data Type), proto doporučujeme v aplikaci nastavit binární typ přenosu. V horním menu přejděte do sekce "Přenos > Typ přenosu" a vyberte možnost Binární.

Binární typ přenosu
Větší obrázek
Binární typ přenosu

Připojení k FTP serveru

Autorizační údaje

Připravte si autorizační údaje (hostitel, jméno a heslo) pro připojení k FTP serveru. Zákazníci Webhostingu C4 je naleznou u patřičného webu v administračním systému domény v sekci "Weby". V našem ukázkové případě se budeme připojovat k webu www.demo1.cz.

Autorizační údaje
Větší obrázek
Autorizační údaje

Rychlé připojení

Pro rychlé připojení na FTP server je určena lišta v horní částí klienta. Pole vyplňte následovně:

Stisknutím tlačítka "Rychlé připojení" spusťte připojení k FTP serveru. Po kliknutí na šipku vpravo vedle tlačítka "Rychlé připojení" se vám zobrazí seznam s historií posledních připojení.

Rychlé připojení
Větší obrázek
Rychlé připojení

Pokud se vám během připojování na sever zobrazí hlášení "Neznámý certifikát", tak ve spodní části zaškrtněte volbu "Důvěřovat tomuto certifikátu i v budoucích relacích." a pokračujte kliknutím na tlačítko "OK". Při opětovném připojení se hlášení již nebude zobrazovat.

Neznámý certifikát
Větší obrázek
Neznámý certifikát

Správce míst

Připojení si také můžete uložit přímo do aplikace a tím si ulehčit práci při dalším přihlašování na web. V horní liště aplikace klikněte na ikonku "Správce míst" (příp. v menu "Soubor > Správce míst" nebo kombinací kláves "Ctrl+S").

Správce míst
Větší obrázek
Správce míst

Ve správci míst nejprve dole klikněte na tlačítko "Nové místo" a pak pojmenujte nové připojení.

Nové připojení
Větší obrázek
Nové připojení

Nyní v pravé části na záložce "Všeobecné" nastavte následující hodnoty:

Kliknutím na tlačítko "Připojit" se přihlaste k FTP serveru. Opakované připojení provedete buď opět přes "Správce míst > výběr místa > Připojit", nebo po kliknutí na šipku vpravo vedle tlačítka "Správce míst" se zobrazí seznam nadefinovaných připojení.

Nastavení připojení
Větší obrázek
Nastavení připojení

Pokud se vám během přihlašování zobrazí hlášení "Neznámý certifikát", zaškrtněte ve spodní části volbu "Důvěřovat tomuto certifikátu i v budoucích relacích." a pokračujte stisknutím tlačítka "OK". Při dalším připojení se hlášení již nebude zobrazovat.

Přesun obsahu na server

Po přihlášení na server budete mít v levém sloupci klienta k dispozici obsah (resp. složky a soubory) lokálního počítače a v pravém sloupci obsah vzdáleného FTP serveru (resp. webu). V levém sloupci najděte obsah, který chcete zkopírovat na web, a standardně pomocí kurzoru myši (chycením - tažením - puštěním) ho přesuňte do pravého sloupce. Automaticky se spustí kopírování a po dokončení uvidíte obsah na webu. Stejným způsobem lze přesouvat obsah z webu do lokálního počítače.

Přesun obsahu
Větší obrázek
Přesun obsahu

Hotovo

Pomocí aplikace FileZilla můžete na FTP serveru vytvářet i nové složky a soubory, měnit jejich názvy a oprávnění. A po nastavení editoru upravovat i obsah souborů. Všechny funkce jsou dostupné po kliknutí na pravé tlačítko myši.

Související odkazy

Diskuzní fórum pro článek FileZilla - FTP klient

Nové diskuzní téma můžete založit v sekci FTP klienti.

Témata Reakce Poslední příspěvek
FileZilla - Zabezpečení hesel 1 26.07.2011 15:43

Kompletní výpis diskuzních témat pro článek FileZilla - FTP klient

Změny a kontroly

K dispozici je kompletní přehled všech změn a kontrol v tomto návodu.


FileZilla - FTP klient
Ověřeno pro: FileZilla - FTP klient 3.60.1
Publikace: 15.6.2022
Přehled změn a kontrol
Diskuzní fórum
  • Webové aplikace
  • Tvorba web stránek
  • PHP, MySQL

forum.c4.cz